Okno na Wągrowiec

Kronika Społeczeństwo To ci historia Wiadomości Wydarzenia

NOWA PUBLIKACJA: Książka Zbigniewa Grabowskiego już do nabycia

„Wapno i okolica w cieniu swastyki”. Okupacyjne losy mieszkańców gminy Wapno w latach 1939 – 1945 już jest w sprzedaży.

– Minęło właśnie 75 lat od momentu zakończenia II wojny światowej. Pochłonęła ona bez mała 35 milionów ludzkich istnień, chociaż niektórzy szacują, że mogło być tych ofiar nawet i 60 milionów. To właśnie w hołdzie ofiarom i świadkom tej okrutnej wojny powstała ta publikacja – wyjaśnia Zbyszek Grabowski, znany autor, dziennikarz, poeta, a także były wójt Wapna.

Tłumaczy on, że to jest również przestroga przed tym, co niosą ze sobą konflikty zbrojne. Chociaż została napisana z myślą o byłych, obecnych i przyszłych mieszkańcach gminy Wapno, to znajdziemy tam również sporo o wydarzeniach i okupacyjnych losach mieszkańców okolicznych miejscowości: Dziewierzewo, Żarczyn, Kcynia czy też Damasławek.

Dodajmy, że ta publikacja zajęła autorowi kilka lat pracy. To 230 stron z ilustracjami zdjęciowymi, dokumentami i relacjami osób, które przeżyły wojnę.

Znajdziemy tam wiedzę o pierwszych dniach okupacji, wysiedleniach mieszkańców, szkolnictwie w czasie okupacji i życiu w tych trudnych czasach na terenie poszczególnych miejscowości. Dowiemy się również, jak wyglądała praca w kopalni soli w Wapnie, jednym z największych i najważniejszych zakładów pracy w Kraju Warty (Reichsgau Wartheland). Poznamy jak wyglądały ucieczki Niemców i powroty Polaków po zakończeniu wojny.

Ciekawostką tej publikacji są również bogate w swej treści, zdobne często w zdjęcia, biogramy mieszkańców gminy Wapno, którzy w niej mieszkali bądź pracowali w momencie wybuchu II wojny światowej, a stracili życie w wyniku działań niemieckiego okupanta.

– Nasza noblista Olga Tokarczuk twierdzi, iż – „Coś co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Między innymi dlatego powstała ta książka. Czytelnikom życzę dużo wrażliwości i zaspokojenia własnej ciekawości podczas jej zgłębiania – zachęca do lektury pan Zbyszek.

Książka w cenie 30 zł, której nakład jest ograniczony, jest do nabycia po bezpośrednim kontakcie z autorem (tel. 697 023 403) lub w Bibliotece Publicznej Gminy Wapno.

Czytaj także

W Wapnie znów zagrali w „królewską” grę

Redakcja

W WAPNIE SAMOCHÓD WPADŁ W POŚLIZG: Auto zjechało z drogi i dachowało [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

ZOSTAWILI GARNEK NA GAZIE. Interweniować musiała straż pożarna

Redakcja