serpol praca

Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości

Grożą nam lokalne podtopienia? Ostrzeżenie hydrologiczne dla zlewni rzeki Wełny

Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie obejmuje praktycznie cały powiat wągrowiecki.

Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych IMGW w Poznaniu prognozuje, że na obszarach występowania opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. Ostrzeżenie wydano dla zlewni rzeki Wełny obejmującej prawie cały powiat wągrowiecki, a także m.in. gminy Janowiec Wielkopolski, Kłecko i Rogoźno Wielkopolskie.

IMGW zaznacza, że informacja została wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

O przewidywanych intensywnych opadach deszczu na naszym terenie informowaliśmy dzisiaj w artykule IMGW: Sytuacja jest dynamiczna. Dziś znów deszcze z burzami, wiatrem i gradem!

Ostrzeżenie jest żółte, a więc określa pierwszy, najniższy stopień zagrożenia. Obowiązuje do dzisiejszego wieczora, a prawdopodobieństwo wystąpienia podtopień określono na 45 procent.

Co oznacza zagrożenie umiarkowane (stopień 1)?
Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Źródło: IMGW

Czytaj także

GARNETZ NA PONIEDZIAŁEK, czyli… z czym i po co idziemy do wyborów

Krzysztof Garnetz

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja

UWAGA! Myśliwi będą strzelać! Polowania w dwóch miejscach regionu

Redakcja