Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

W Wągrowcu uczczono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [FOTO]

We wtorek 2 maja wągrowieccy strażacy uroczystą zmianą służby oraz wciągnięciem flagi państwowej na maszt uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Krótka uroczystość patriotyczna odbyła się także na Rynku w Wągrowcu.

W tej manifestacji patriotycznej wzięli udział harcerze z wągrowieckiego Hufca ZHP oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Rzeczypospolitej Polskiej Oddział „Niezłomni” Wągrowiec, którzy przeprowadzili apel.

Uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej na maszt nastąpiło podczas hymnu państwowego, odśpiewanego przez uczestników manifestacji oraz spontanicznie przyłączających się do manifestacji przechodniów. Następnie zastępca burmistrza miasta Remigiusz Priebe oraz wicestarosta wągrowiecki Michał Piechocki przypomnieli obecnym o wymowie święta flagi narodowej, podziękowali za uczestnictwo w miejskiej manifestacji oraz rozdali chorągiewki w biało-czerwonych barwach.

Jednocześnie władze Wągrowca zapraszają wszystkich do udziału w 3-majowych uroczystościach. W środę, 3 maja o godzinie 11:00 w kościele pw. bł. Michała Kozala zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Tego samego dnia bracia kurkowi z Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu zapraszają na Strzelanie z okazji Konstytucji 3 Maja, które rozpocznie się o godzinie 13:00 na strzelnicy w Kobylcu.

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwo­nych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używa­ne przez dopingujących ich kibiców.

Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro­wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.

W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.

Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało mini przewodnik  zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Mini przewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania tutaj:

https://www.gov.pl/web/mswia/miniprzewodnik-bialo-czerwona

Źródło: KP PSP Wągrowiec

Czytaj także

Nie zapomnij i wywieś flagę

Redakcja

40-latek stracił prawo jazdy, bo KOLEGÓW przewoził na… BAGAŻNIKU!

Redakcja

W Wągrowcu wraca „złota rączka”

Redakcja