Okno na Wągrowiec

Gospodarka Samorząd i polityka Wiadomości Wiadomości z ratusza

Umowa na słoneczne dachy podpisana!

BNP-misja-sam-800x600

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt podpisał dzisiaj online z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem umowę o dofinansowanie projektu pn. „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”.

Mieszkańcy miasta i gminy otrzymają łącznie ponad 4,6 mln zł, nic więc dziwnego, że podczas podpisywania umowy obecni byli także wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Łukaszczyk.

Wspólny projekt pn. „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”, w którym miasto Wągrowiec jest liderem, ma charakter parasolowy, co oznacza, że obie gminy tj. Gmina Miejska Wągrowiec oraz Gmina Wągrowiec wspólnie wnioskowały o środki finansowe na budowę rozproszonych instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie nieruchomości prywatnych, ustalonych w wyniku przeprowadzonych w 2017 r. konsultacji społecznych.

– Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w miejsce paliw kopalnych to kolejny nasz krok w kierunku Zielonego Ładu – podkreślił marszałek Marek Woźniak podczas podpisywania umowy.
Projekt utknął przed laty na liście rezerwowej, jednakże dzięki decyzji podjętej w br. przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego na czele z panem Markiem Woźniakiem – Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, wspólny projekt miasta i gminy Wągrowiec otrzymał dofinansowanie w łącznej kwocie 4 651 419,30 zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 6 133 941,39 zł.

– Z tej kwoty dla mieszkańców naszego miasta trafi ok. 1,5 miliona złotych. Co jednak najważniejsze, dzięki tym środkom przeprowadzone zostaną inwestycje, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w Wągrowcu. Przypomnę, że jednocześnie w zeszłym roku, w tym roku i zapewne także i w przyszłym roku miasto dofinansowuje wągrowczanom koszty wymiany pieców, dzięki czemu systematycznie maleje w Wągrowcu liczba dymiących kominów. Wierzę, że wszystkie te działania sprawią, że w najbliższych latach wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Przypomnijmy, że w ramach projektu na 215 prywatnych nieruchomościach na terenie miasta i gminy Wągrowiec zostaną zamontowane instalacje źródeł odnawialnych, przede wszystkim będą to instalacje fotowoltaiczne, o łącznej mocy 1,10 MWe. Ponieważ minęło już sporo czasu, od kiedy przeprowadzono nabór uczestników projektu, to w roku 2021 zostaną przeprowadzone działania przygotowujące do realizacji inwestycji, a następnie zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy. Natomiast dostawy i montaże instalacji zostaną wykonane w 2022 r.

Beneficjenci końcowi projektu poniosą jedynie koszty odbioru robót w wyniku nadzoru technicznego, 15% wydatków netto instalacji oraz podatek VAT od tych instalacji.

Materiał informacyjny Urzędu Miejskiego w Wągrowcu

Czytaj także

W Wągrowcu podczas Mistrzostw Europy będzie STREFA KIBICA!

Redakcja

Kino MDK w Wągrowcu ze 121,5 tys. zł dofinansowania z PiSF!

Redakcja

COVID-19: Mamy JEDNO nowe ZAKAŻENIE w powiecie. Na kwarantannie 58 osób [RAPORT DZIENNY]

Redakcja