Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości

Sprzątanie świata: W Wągrowcu gwiazdą Ewelina Flinta [ZAPOWIEDŹ]

Kondolencje Karol Krus

W sobotę 16 września czeka nas Wielki Finał 30. edycji Sprzątania świata.

Akcja Sprzątanie świata – Polska obchodzi w tym roku swój jubileusz i odbywa się po raz 30. 16 września, w drugim dniu Wielkiego Finału Akcji, spotkamy się w Wągrowcu na ekologicznym pikniku oraz wspólnym sprzątaniu nad i pod wodą. Koordynowane przez Fundację Nasza Ziemia spektakularne sprzątanie dna jeziora z udziałem nurków, miasteczko ekologiczne, koncert Eweliny Flinty, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na wolontariuszy i mieszkańców Wągrowca i okolic.

Sprzątanie świata – Polska

to najstarsza akcja ekologiczna w kraju, koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia. Od trzydziestu lat jej celem jest promowanie idei nieśmiecenia, edukacja ekologiczna oraz inicjowanie działań, dzięki którym każdy – zaczynając od najmłodszych – może zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko.

Wągrowiec w centrum finałowych wydarzeń

Dzięki aktywnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz udanej współpracy z władzami miasta, Fundacja Nasza Ziemia, podobnie jak w roku ubiegłym, ponownie ustanowiła stolicę powiatu wągrowieckiego, epicentrum działań Wielkiego Finału jubileuszowej, 30. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. 16 września spotkamy się w Wągrowcu by nie tylko oczyścić miasto, rzeki i jezioro ze śmieci, ale też wspólnie, poprzez działanie i zabawę, poprzeć ideę akcji, jaką jest konieczność zaprzestania śmiecenia w naturze. 

Cieszymy się, że finał 30. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska odbędzie się w Wągrowcu. W ubiegłym roku nurkowie oczyścili Jezioro Durowskie z niemal tony śmieci. W tym roku posprzątają także rzeki Wełnę i Nielbę, a także ich brzegi. Wspólnie z wolontariuszami i urzędnikami, zadbamy o porządek nad i pod wodąmówi Jarosław Berendt, Burmistrz Wągrowca. 

Na uczestników, tego dnia czekają liczne, bezpłatne atrakcje:

  • od godziny 11:00 – kibicowanie nurkom  podczas podwodnego sprzątania dna Jeziora Durowskiego,
  • od godziny 12:00 – ekologiczny piknik w Ekoparku, sprzątanie rzek i porządki na lądzie, liczne warsztaty, pokazy i konkursy
  • o godz. 18:00 – koncert ambasadorki Fundacji Nasza Ziemia Eweliny Flinty.


Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich mieszkańców Wągrowca i okolic. Dla wszystkich wolontariuszy tego dnia, na stoisku Fundacji Nasza Ziemia, czekać będą Niezbędniki Wolontariusza NASZEJ ZIEMI, czyli wszystko to co potrzebne jest do sprawnego i bezpiecznego działania. Zainteresowanych dołączeniem do akcji podwodnej nurków zapraszamy natomiast do kontaktu z koordynującym akcję nurków Magazynem Perfect Diver, pod adresem redakcja@perfectdiver.com – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata – Polska.

Podczas pikniku w EKO Parku będzie dostępna również specjalna strefa T-Mobile, gdzie oprócz skorzystania z licznych atrakcji, będzie można przekazać stare telefony do recyklingu i zyskać w zamian piękne roślinki, zgodnie z nawiązującym do podwodnego sprzątania, promowanym tego dnia hasłem: Nie zapomnij zanurkować do szuflady po swój nieużywany telefon!

– W T-Mobile działamy w trosce o naturę i dlatego, już drugi rok z rzędu, z dumą wspieramy Akcję Sprzątanie Świata – Polska. Jako partner tego wyjątkowego jubileuszu, serdecznie zapraszamy wszystkich do zanurkowania do szuflady po stary telefon i wymiany go na roślinkę w specjalnej strefie T-Mobile w EKO parku gdzie przygotowaliśmy dla uczestników wiele atrakcji – mówi Barbara Rożyńska, Główna specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej i CR T-Mobile Polska.

O Akcji Sprzątanie świata – Polska

Sprzątanie świata to polska edycja akcji Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę akcją w Polsce. Patronem Honorowym ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata – Polska jest Ambasada Australii.

W wydarzeniu nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. W akcji Clean up The World na całym świecie uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję Sprzątanie świata – Polska zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Fot. FB Ewelina Flinta

Czytaj także

Sanepid zaprasza na Światowy Dzień bez Tytoniu

Krzysztof Czapul

ZHP Wągrowiec zaprasza chętnych na tegoroczny obóz

Redakcja

Starsze małżeństwo z Wągrowca oszukane zostało na blisko 50 tysięcy złotych. Sprawcy zostali złapani [FILM]

Redakcja