Okno na Wągrowiec
Edukacja Religia Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości

Nie dwa, a niemal TRZY MILIONY ZŁOTYCH rocznie KOSZTUJĄ LEKCJE RELIGII w naszym powiecie [PEŁNE DANE]

Znamy już pełne kwoty, jakie wydają na zajęcia religii nasze samorządy.

Dokładnie tydzień temu opublikowaliśmy artykuł o tym, ile okoliczne samorządy wydają pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli religii w miejscowych szkołach. Zestawienie było jednak niepełne, bowiem brakowało danych z gminy Wapno oraz z wągrowieckiego starostwa, które prowadzi szkoły ponadpodstawowe.

Przypomnijmy, że poznański społecznik i przedsiębiorca Paweł Nijakowski z inicjatywy Świecka Szkoła WLKP postanowił sprawdzić ile kosztują w naszym regionie prowadzone w szkołach lekcje religii. W tym celu do wszystkich wielkopolskich samorządów wysłał zapytania o kwoty wydawane na pensje dla osób prowadzących tego typu zajęcia.

W ciągu miesiąca Nijakowski otrzymał odpowiedzi prawie od wszystkich samorządów z terenu naszego powiatu. Były jednak dwa wyjątki: gmina Wapno, która początkowo całkowicie zignorowała pytanie o koszty lekcji religii oraz starostwo powiatowe, które prowadzi szkoły średnie i poprosiło o więcej czasu na zebranie danych, ponieważ „informacje o wynagrodzeniach poszczególnych nauczycieli znajdują się w placówkach, w których są oni zatrudnieni”.

Nasza publikacja najwyraźniej zmotywowała oba samorządy do działania, bowiem już nazajutrz wnioskodawca otrzymał dwa maile. Starostwo przysłało zebrane dane – koszty wynagrodzeń nauczycieli religii w naszych szkołach średnich w roku szkolnym 19/20 wyniosły 747.010,89 złotych.

Natomiast gmina Wapno napisała wiadomość z przeprosinami, bowiem okazało się, że zapytanie Pawła Nijakowskiego trafiło „do SPAM-u skrzynki mailowej”. Równocześnie urząd zapewnił, że jak najszybciej postara się odpowiedzieć na wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Dzisiaj wójt Wapna Maciej Kędzierski dotrzymał słowa i nadesłał dane. Okazuje się, że w minionym roku szkolnym ta malutka gmina na wynagrodzenia nauczycieli religii wydała 95.007,00 złotych, z czego tylko 81.395,00 złotych pochodziło z subwencji oświatowej, a brakujące 13.612,00 złotych Wapno musiało wyasygnować z własnej kieszeni.

Tym samy znane jest już pełne zestawienie kosztów wynagrodzeń nauczycieli religii w powiecie wągrowieckim w roku szkolnym 19/20. W poszczególnych samorządach wyglądało to następująco:

  • Miasto Wągrowiec – 617.770,64 zł
  • Gmina Wągrowiec – 448.291,35 zł
  • Gmina Damasławek – 201.933,37 zł
  • Miasto i Gmina Skoki – 209.394,20 zł
  • Gmina Mieścisko – 217.457,69 zł
  • Miasto i Gmina Gołańcz – 331.290 zł
  • Gmina Wapno – 95.007,00 zł
  • Powiat Wągrowiecki – 747.010,89 zł

Daje to razem 2.868.155,14 złotych!

Wiadomo także, ile wydały w roku szkolnym 19/20 na pensje dla prowadzących lekcje religii sąsiednie gminy. Oto kwoty:

  • Miasto i Gmina Budzyń – 224.721,44 zł
  • Gmina Kłecko – 290.262,51 zł
  • Miasto i Gmina Rogoźno – 722.121,53 zł

Wciąż nieznane są wydatki Miasta i Gminy Margonin. Burmistrz Janusz Piechocki poinformował, że odpowie w przedłużonym terminie trzech miesięcy „z uwagi na nakład pracy, jaki musi zostać w zniesiony w przygotowanie materiałów”. Nie wiadomo o jaki „nakład pracy” może chodzić, bowiem gmina Margonin prowadzi zaledwie trzy podstawówki i jedno przedszkole, zatem zsumowanie wszystkich kwot powinno zająć maksymalnie kilkadziesiąt minut.

Wszystkie otrzymane odpowiedzi Paweł Nijakowski na bieżąco publikuje na założonym dwa tygodnie temu fanpejdżu Cena Katechezy. Stworzył też specjalną grupę na Facebooku Świecka Szkoła WLKP, która zrzesza ludzi aktywnie promujących ideę, by publiczne szkoły w Wielkopolsce realizowały konstytucyjną zasadę autonomii władzy publicznej od kościelnej.

– Liczę, że taka akcja aktywuje do działania inne osoby zainteresowane świecką szkołą. Marzy mi się sytuacja, w której będą to robić sami uczniowie lub samorządy uczniowskie. Bardzo często zapominamy, że uczeń to też obywatel, a samorządy uczniowskie nie służą tylko do tego, by określić rodzaj pizzy na szkolnej dyskotece. Jest wiele organizacji i osób, które chętnie im w tym pomogą – mówi Paweł Nijakowski.

– Zresztą każdy może pytać i sprawdzać na co i jak wydawane są publiczne pieniądze. Więcej, każdy z nas zawsze mógł to robić, a jest to możliwe dzięki prawu do informacji. Sieć Obywatelska Watchdog Polska organizuje doskonałą edukację w tym kierunku. Warto zajrzeć do nich na stronę, a nawet zadzwonić czy wysłać maila – zachęca inicjator akcji w Wielkopolsce.

W naszej galerii możesz zobaczyć odpowiedzi, które przysłały okoliczne samorządy.

Źródło: Świecka Szkoła WLKP
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
.com

Czytaj także

ZKM: Tak w MAJÓWKĘ kursować będą autobusy w Wągrowcu

Redakcja

Prestiżowe wyróżnienia dla wągrowieckich firm

Redakcja

Najbliższej nocy i nad ranem wciąż będą u nas występować przymrozki

Redakcja