Okno na Wągrowiec


Samorząd i polityka Wiadomości

JAROSŁAW BERENDT CHCE, BY ANDRZEJ BARTKOWIAK ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM WĄGROWCA. Złożył projekt uchwały w tej sprawie

Ostateczną decyzję podejmie za dwa tygodnie Rada Miejska w Wągrowcu.

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt przesdatwił wągrowieckim radnym projekt uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Wągrowca nadbrygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej.

Andrzej Bartkowiak urodził się 19 czerwca 1972 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Służbę w Straży Pożarnej pełni od 1996 roku. Przez prawie 20 lat brał czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych jako strażak Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, także jako funkcjonariusz dowodzący akcją.

Od 22 marca 2016 roku sprawował funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Był wykładowcą akademickim. Działał także w NSZZ „Solidarność” w Straży Pożarnej.

Na początku grudnia ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki powołał Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Pisaliśmy o tym w artykule WĄGROWCZANIN KOMENDANTEM GŁÓWNYM STRAŻY POŻARNEJ W POLSCE!

Bartkowiak przeszedł wyjątkowo szybką drogę awansu. Kiedy w 2016 roku został Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej miał stopień zaledwie kapitana. Pełniąc jednak funkcję w Poznaniu zaczął bardzo szybko zdobywać kolejne szarże: starszego kapitana, młodszego brygadiera i brygadiera.

Wraz z powołaniem do Warszawy, stało się bardzo prawdopodobne, że wkrótce wągrowczanin zostanie mianowany na kolejny stopień. I rzeczywiście – w styczniu bieżącego roku Andrzej Bartkowiak otrzymał szarżę starszego brygadiera. 

Natomiast na początku maja prezydent Andrzej Duda awansował Bartkowiaka na nadbrygadiera. Nadbrygadier to najniższy stopień generalski w straży pożarnej, odpowiadający w armii stopniowi generała brygady. Informowaliśmy o tym w artykule PREZYDENT NADAŁ ANDRZEJOWI BARTKOWIAKOWI STOPIEŃ GENERAŁA.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej wyższe stopnie muszą być nadawane co kilka lat, a awans od starszego kapitana do nadbrygadiera powinien zająć funkcjonariuszowi co najmniej kilkanaście lat. Istnieje jednak zapis, że strażakowi, który wzorowo wykonuje obowiązki, można nadać stopień przedterminowo. Dzięki temu Bartkowiak przeszedł tę drogę awansu w zaledwie 4 lata.

Poniżej publikujemy uzasadnienie uchwały złożonej przez Jarosława Berendta w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Andrzejowi Bartkowiakowi.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu.

Czytaj także

UCZENNICE Liceum popierają PROTEST i NIE BIORĄ udziału w LEKCJACH. Dyrektor: To nieobecność NIEUSPRAWIEDLIWIONA

Krzysztof Czapul

Dziś w Wągrowcu MARSZ KOBIET! A pod kościołami ZBIERAĆ się mają PRZECIWNICY tego PROTESTU

Krzysztof Czapul

Spółdzielnia prosi MIESZKAŃCÓW o prawidłowe korzystanie z… TOALETY

Krzysztof Czapul