Okno na Wągrowiec


Na sygnale Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

PREZYDENT NADAŁ ANDRZEJOWI BARTKOWIAKOWI STOPIEŃ GENERAŁA

Zgodnie z przewidywaniami, pochodzący z Wągrowca Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak otrzymał stopień generalski.

O nominacji poinformowała Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent awansował Andrzeja Bartkowiaka na nadbrygadiera na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Nadbrygadier to najniższy stopień generalski w straży pożarnej, odpowiadający w armii stopniowi generała brygady.

Uroczyste wręczenie nominacji przez odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Strażaka, 4 maja o godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim. Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, stopień nadbrygadiera i generała brygadiera nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Przypomnijmy, że wągrowczanin Andrzej Bartkowiak przeszedł wyjątkowo szybką drogę awansu. Kiedy w 2016 roku został Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej miał stopień zaledwie kapitana. Pełniąc jednak funkcję w Poznaniu zaczął bardzo szybko zdobywać kolejne szarże: starszego kapitana, młodszego brygadiera i brygadiera.

Na początku grudnia ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki powołał Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Pisaliśmy o tym w artykule WĄGROWCZANIN KOMENDANTEM GŁÓWNYM STRAŻY POŻARNEJ W POLSCE!

Wraz z powołaniem do Warszawy, stało się bardzo prawdopodobne, że wkrótce wągrowczanin zostanie mianowany na kolejny stopień. I rzeczywiście – w styczniu Andrzej Bartkowiak otrzymał szarżę starszego brygadiera. Pisaliśmy o tym w artykule ANDRZEJ BARTKOWIAK BŁYSKAWICZNIE AWANSUJE! Już ma stopień starszego brygadiera! Informowaliśmy też wtedy, że według spekulacji, już w maju wągrowczanin otrzyma stopień generalski. Dzisiaj ta informacja się potwierdziła.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej wyższe stopnie muszą być nadawane co kilka lat, a awans od starszego kapitana do nadbrygadiera powinien zająć funkcjonariuszowi co najmniej kilkanaście lat. Istnieje jednak zapis, że strażakowi, który wzorowo wykonuje obowiązki, można nadać stopień przedterminowo. Dzięki temu Bartkowiak przeszedł tę drogę awansu w zaledwie 4 lata.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj także

PONAD PÓŁ SETKI NOWYCH ZAKAŻEŃ w ciągu ostatniej doby w naszym powiecie

Remigiusz Priebe

PROBLEMY Z REWITALIZACJĄ KSIĘŻEGO KACERKA: Burmistrz unieważnił przetarg, bo miasto nie ma pieniędzy?

Remigiusz Priebe

SZPITAL MA NOWY SPRZĘT DO ENDOSKOPII. SFINANSOWAŁ GO ANONIMOWY DARCZYŃCA [ZDJĘCIA]

Redakcja