Okno na Wągrowiec
Fotoreportaże Gorący temat Na własne oczy Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

DOŻYNKI 2019: W Gołańczy już podziękowali za plony i nagrodzili NAJLEPSZYCH!

kondolencje Hubert Paluch okno
kondolencje Hubert Paluch um
kondolencje Hubert Paluch mciw
kondolencje Hubert Paluch pd

Tym razem powiatowo-gminno-diecezjalne dożynki odbyły się na północy naszego powiatu.

Organizatorzy, czyli burmistrz Gołańczy Mieczysław Durski, starosta wągrowiecki Tomasz Kranc, diecezjalny duszpasterz rolników i komitet dożynkowy zaprosili wszystkich do Gołańczy.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 14.00 mszą świętą. Potem był przemarsz korowodu dożynkowego na stadion miejski, gdzie odbyła się reszta uroczystości. Część obrzędowa i artystyczna: wręczenie odznaczeń oraz występy.

W tym roku role starostów Dożynek pełnili Natasza Baron z Konar oraz Rafał Starszak z Laskownicy Wielkiej, którzy symboliczny bochen chleba złożyli na ręce księdza biskupa, Starosty Wągrowieckiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz. Staropolskim obyczajem, „aby w nadchodzącym roku nikomu chleba nie zabrakło”, świeżo wypieczony bochen został rozdzielony pomiędzy wszystkich uczestników dożynek.

Na doroczne święto plonów przybyło liczne grono gości, wśród nich m. in. Posłowie na Sejm RP: Krzysztof Paszyk, Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda, a także Jarosław Maciejewski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Michał Zieliński – dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Bogdan Fleming – dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu wągrowieckiego. Licznie przybyli również mieszkańcy Gminy Gołańcz, a także mieszkańcy i sympatycy powiatu wągrowieckiego.

Uroczystości dożynkowe były znakomitą okazją do wręczenia wielu nagród i odznaczeń dla najbardziej zasłużonych mieszkańców Powiatu Wągrowieckiego.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Andrzej Napierała z Damasławka, Natasza Baron z Konar, Rafał Starszak z Laskownicy Wielkiej, Jan Kordubski z Laskownicy Wielkiej, Kazimierz Mikołajczak z Krzyżanek, Bogdan Ziętara z Oleszna, Mirosława Tomkowiak z Lęgniszewa,

Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego, przyznane przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego, otrzymali: z Gminy Gołańcz: Józef Loose z Morakowa, Marian Kemnitz z Potulina, Bogdan Dobrzykowski z Kujawek, Ryszard Michalski z Chawłodna.

Z Gminy Skoki:  Roman Witek z Pomarzanek, Czesław Kawczyński z Potrzanowa

Z Gminy Damasławek: Adam Rożek z Niemczyna

Medale Karola Libelta, przyznane przez Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz, otrzymali: Lidia Rybińska z Gołańczy, Andrzej Brykczyński z Grabowa, Michał Gierczak z Buszewa, Tadeusz Michalski z Panigrodza.

Tytuł Sołtysa Roku 2019 otrzymał Marian Witucki – sołtys Wsi Sarbia.

Podczas dożynek nie zabrakło występów artystycznych, atrakcji dla dzieci, pysznego swojskiego jadła, czy zabawy tanecznej. Wszystko zaś zakończyła zabawa od 20.00 do późnych godzin nocnych z zespołem „Czysta Energia”.

Zdjęcia: Marek Świdrak

Czytaj także

ALE JUBILEUSZ: „Złote Gody” kilkunastu małżeńskich par [FOTO]

Redakcja

Zderzenie samochodu osobowego i ciężarowego. Nie żyje małżeństwo z Gołańczy [FOTO]

Redakcja

WYPADEK: W nocy samochód uderzył w drzewo. Nie żyje 29-latek z Gołańczy

Redakcja