Blues Express to festiwal nie tylko dla fanów bluesa, ale również miłośników starych parowozów i kolejnictwa. Od lat startuje z Dworca Letniego w Poznaniu, przemierzając północną Wielkopolskę, aby dotrzeć do położonego wśród lasów i jezior Zakrzewa.
Bluesowa muzyka rozbrzmiewa nie tylko w specjalnym pociągu parowym, ale też podczas koncertowych postojów na stajach kolejowych, a finałem podróży są koncerty nad Jeziorem Proboszczowskim w zakrzewskim amfiteatrze. Inspiracją dla powstania festiwalu było malownicze położenie Zakrzewa oraz wymierająca z roku na rok linia kolejowa.
– Blues Express to impreza, która stała się wizytówką naszego regionu. Warto w nią nadal inwestować, bo nadal ma w sobie tyle świeżości, że przyciąga fanów nie tylko z regionu, ale też i spoza Wielkopolski. Jest to również możliwość podróży w taki zakątek Wielkopolski, do którego nie wszyscy by dotarli, bo Zakrzewo to pogranicze z Pomorzem, ale też miejsce historycznie bardzo dla nas ważne, ponieważ przez długi czas była to siedziba Rodła – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Blues Express każdego roku gromadzi kilkutysięczną publiczność. I chociaż impreza ma już ponad trzydziestoletnią tradycję, to każdego roku potrafi zaskoczyć.
– Mija 25 lat od momentu, kiedy jeździmy z Poznania. W tym roku zupełną nowością będzie koncert na dworcu w Obornikach. Od ubiegłego roku gramy też na dworcu w Lipce Krajeńskiej, do którego dociera już pusty pociąg, bo tu jest przygotowywany do drogi powrotnej. Od lat wzbudzało to zainteresowanie mieszkańców, dlatego zaproponowaliśmy koncert również i w tym miejscu. Wydarzenie tak naprawdę stało się maratonem bluesowym, ponieważ z roku na rok wydłużamy czas przejazdu – tłumaczy Henryk Szopiński, pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Blues Express.
Partnerem wydarzenia od lat są Koleje Wielkopolskie, a zabytkowy parowóz pojawia się na trasie dzięki Parowozowni Wolsztyn, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która na czas wydarzenia udostępnia skład.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie. Wydarzenie od pierwszej edycji mogło liczyć na dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna edycja została wsparta kwotą 150 tys. zł.
PROGRAM FESTIWALU BLUES EXPRESS 2026
Impreza rozpocznie się w piątek 3 lipca koncertem bluesowym w Pile nad Jeziorem Płotki. To oficjalne otwarcie festiwalu i jednocześnie zapowiedź tego, co będzie się działo następnego dnia. Początek koncertu o godz. 19. 00. W Pile zagrają: Dusty Highway oraz Alex Dolgov Trio.
W sobotę 4 lipca festiwal przenosi się do Poznania – to z tutejszego Dworca Letniego o godz. 11:48 nastąpi odjazd kultowego pociągu. Następnie fani bluesowego brzmienia będą mogli liczyć na koncerty na dworcach kolejno: w Obornikach (po raz pierwszy w historii festiwalu), Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Od ubiegłego roku koncert ma miejsce również na dworcu w Lipce – to stacja, do której Blues Express dojeżdża już bez pasażerów. To tutaj odbywają się czynności związane z przygotowaniem pociągu do drogi powrotnej, takie jak wodowanie, szlakowanie czy przestawianie parowozu na przód pociągu.
Na poszczególnych dworcach zagrają:
• Poznań: After Blues, koncert: godz. 10:45, odjazd pociągu: godz. 11:48,
• Oborniki Wielkopolskie: Blues Baloon, koncert: godz. 12:19, odjazd pociągu: godz. 12:37,
• Rogoźno: Dodge Boogie (Niemcy), koncert: godz. 12:53, odjazd pociągu: godz. 13:21,
• Chodzież: Alex Dolgov Trio (Ukraina), koncert: godz. 13:55, odjazd pociągu: godz. 14:54,
• Piła: The Road Dogs (Białoruś), koncert: godz. 15:17, odjazd pociągu: godz. 16:16,
• Krajenka: WMW Band, koncert: godz. 16:46, odjazd pociągu: godz. 17:21,
• Złotów: Mojo, koncert: godz. 17:33, odjazd pociągu: godz. 18:17,
• Zakrzewo: The East Coasters, koncert godz. 18:29, odjazd pociągu: godz. 18:59,
• Lipka: Dusty Highway, koncert: godz. 19:15.
Finałowy koncert w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowski w Zakrzewie rozpocznie się o godz. 19.00. Na scenie pojawią się goście z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz czołówka polskiej sceny bluesowej:
- godz. 19:00 – Dodge Boogie (Niemcy),
- godz. 20:10 – Boogie Chilli,
- godz. 21:20 – Blue Benders (Szwecja),
- godz. 22:35 – Boogie Boys,
- godz. 23:45 – Krissy Mathews (UK),
- godz. 00:45 – zakończenie festiwalu.
W niedzielę 5 lipca o godz. 1:00 Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania.
Udział we wszystkich koncertach festiwalowych jest bezpłatny. Bilety według oferty specjalnej na przejazd pociągiem Blues Express można nabyć poprzez serwis internetowy https://bilet.wielkopolskiebilety.pl/, https://bilkom.pl/ oraz aplikację Kolei Wielkopolskich. Liczba biletów jest ograniczona. Bilety u obsługi pociągu będzie można kupić tylko w dniu wyjazdu, jeśli będą dostępne miejsca.
Szczegółowy program i przydatne informacje pod linkiem: https://bluesexpress.pl









