Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wydarzenia

Złoty medal dla wągrowieckiego kombatanta [FOTO]

Wyjątkowe wyróżnienie trafiło do rąk Jana Świstaka, niezwykłego mieszkańca Wągrowca. Liczący sobie już niemal 99 lat wągrowczanin został wczoraj odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, który jest przyznawany przez Ministra Obrony Narodowej osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do umocnienia obronności kraju.

W kameralnej uroczystości, która z tej okazji odbyła się w poniedziałek, 30 stycznia, w miejscu zamieszkania wągrowieckiego kombatanta, wzięli udział między innymi ppłk Marek Kosicki, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji  w Poznaniu, który wręczył odznaczonemu medal, major Robert Nazaruk, zastępca Szefa Wydziału Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, oraz zastępca burmistrza Wągrowca Remigiusz Priebe, który przekazał Panu Janowi gratulacje od burmistrza miasta. Starostwo Powiatowe w Wągrowcu reprezentował Dariusz Stoll.

Jan Świstak

urodził się w Kęszynie i od lat mieszka w Wągrowcu. Jest Weteranem Walk o Niepodległość RP, inwalidą wojennym, którego losy i historia zapełniłyby zapewne niejedną publikację. Jak wielu Polaków w czasie wojny, w 1940 roku został wywieziony na Sybir, a stamtąd wcielony do I DP im. Tadeusza Kościuszki. Ranny w bitwie pod Lenino trafia do niewoli, skąd udaje mu się uciec i wstępuje do partyzantki na Łotwie, a później w Polsce. Za swoje zasługi w walce o odzyskanie niepodległości był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Bitwy pod Lenino, Medalem za Udział w Walkach o Berlin, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

WAŻNE: ZGUBIONO portfel. Dla znalazcy NAGRODA [FOTO]

Redakcja

Jest nowy urzędnik w wągrowieckim Ratuszu

Redakcja

Busa prowadził chłopiec bez… uprawnień. Ojciec był pasażerem, bo miał… sądowy zakaz!

Redakcja