serpol praca

Okno na Wągrowiec
Gorący temat Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

WYBORY 2023: Oto nasi parlamentarzyści [FOTO]

Sprawdź, kto przez najbliższe cztery lata będzie nas reprezentował w Sejmie i Senacie.

W naszym okręgu wyborczym (który obejmuje północno-zachodnią Wielkopolskę i nosi nr 38), tak jak w całej Wielkopolsce, ale inaczej niż w całej Polsce, wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 34,87 procent poparcia i wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 29,11 procent głosów. Na dalszych miejscach uplasowały się Trzecia Droga – 17,66 procent, Nowa Lewica – 7,84 procent oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,87 procent.

Taki rozkład głosów spowodował, że spośród dziewięciu mandatów do wzięcia w naszym okręgu, cztery przypadną Koalicja Obywatelskiej (w poprzednich wyborach miała trzy). Z ramienia tej partii w Sejmie zasiądą: dwoje dotychczasowych posłów, czyli Jakub Rutnicki i Maria Janyska oraz dwójka nowych Piotr Głowski (prezydent Piły) i Henryk Szopiński (pomysłodawca i organizator ponad 30 edycji międzynarodowego festiwalu Blues Express w Zakrzewie).

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło trzy mandaty (w 2019 roku miało cztery), a obejmą je dotychczasowi posłowie tej partii, czyli Krzysztof Czarnecki, Marcin Porzucek i Grzegorz Piechowiak.

Aż dwa mandaty uzyskała Trzecia Droga, którą reprezentować będzie dotychczasowy poseł PSL Krzysztof Paszyk oraz nowa twarz w Parlamencie, czyli Adam Luboński (mieszkaniec Piły, od lat związany ze środowiskiem piłkarskim).

Nowa Lewica i Konfederacja nie załapały się u nas na ani jeden mandat (w poprzednim Sejmie Lewica miała od nas jednego posła).

Nie było za to niespodzianki w wyborach do Senatu. Na to stanowisko ponownie wybrany został Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył blisko połowę głosów – 49,81%.

A jak w tych wyborach wypadli przedstawiciele powiatu wągrowieckiego? Nikt z nich nie dostał się do Sejmu, ale całkiem dobrze spisała się trójka z nich, która reprezentowała opozycję.

Mieszkanka Wągrowca Agnieszka Grzechowiak na liście Nowej Lewicy była na miejscu drugim i takie samo ostatecznie zajęła miejsce, zdobywając 6.812 głosów. Trzeci na liście TD był inny wągrowczanin Piotr Pałczyński i również zajął takie miejsce na podium – a w całym okręgu zagłosowały na niego 5.463 osoby. Wójt Mieściska Przemysław Renn startował z listy KO (miejsce ósme) i zdobył 2.807 głosów, co dało mu ostatecznie na tej liście miejsce szóste.

PONIŻEJ GALERIA NOWYCH PARLAMENTARZYSTÓW Z NASZEGO OKRĘGU:

Jakub Rutnicki (KO).
Maria Janyska (KO).
Piotr Głowski (KO)
Henryk Szopiński (KO).
Krzysztof Czarnecki (PiS).
Marcin Porzucek (PiS).
Grzegorz Pechowiak (PiS).
Krzysztof Paszyk (Trzecia Droga).
Adam Luboński (TD).
Adam Szejnfeld (KO).

Czytaj także

WYBORY 2023: PiS wygrywa w Gołańczy, Damasławku, gminie Wągrowiec i Wapnie. KO najlepsza w Wągrowcu, Skokach i Mieścisku. Dobry wynik Trzeciej Drogi

Redakcja

Budżet Obywatelski Gminy Mieścisko: znamy wyniki

Redakcja

Nasi na listach do Sejmu: wójt, wiceprzewodnicząca sejmiku, były zastępca burmistrza, były poseł

Redakcja