Okno na Wągrowiec

Na drogach Wiadomości

WAŻNE: NOWY WJAZD DO POZNANIA OD STRONY WĄGROWCA JUŻ GOTOWY [FILM/ZDJĘCIA]

Dzisiaj nastąpiło uroczyste oddanie drogi do użytku.

W niespełna rok ul. Gdyńska w podpoznańskich Koziegłowach została przebudowana na ponad kilometrowym odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Dostępna dla kierowców jest już druga jezdnia. Mogą oni poruszać się dwoma pasami ruchu zarówno w stronę Czerwonaka, jak i Poznania.

Koziegłowski odcinek ul. Gdyńskiej łączy się z poznańskim fragmentem ul. Gdyńskiej, który wraz z ul. Bałtycką został przebudowany kilka lat wcześniej.

Rozbudowany odcinek ul. Gdyńskiej to prawie 1,2 kilometra drogi wojewódzkiej nr 196 Wągrowiec-Poznań na terenie gminy Czerwonak. Na placu budowy trwają jeszcze roboty porządkowe, równolegle prowadzone są formalności związane z uruchomieniem oświetlenia oraz sygnalizacji świetlnej.

Ulica Gdyńska w pełni przejezdna

W niespełna rok ul. Gdyńska została przebudowana na ponad kilometrowym odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.

Opublikowany przez Poznańskie Inwestycje Miejskie Poniedziałek, 14 września 2020

Wykonawca przed zakładanym terminem uzyskał zaświadczenie pozwalające na użytkowanie drogi. Prace budowlane rozpoczęły się w drugiej połowie października 2019 roku, a zakończyć się miały w ostatnim kwartale tego roku. Nowością są dwa ronda. Piesi z kolei mogą dojść nowymi chodnikami do przebudowanych przystanków autobusowych. Nie zabrakło także ciągów dla rowerzystów.

Przed przebudową ul. Gdyńska była jednojezdniowa. Dziś ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Konstrukcja nowej jezdni wymagała budowy specjalnego nasypu i murów oporowych wzdłuż torów kolejowych. Stara droga została przebudowana i dostosowana do nowej infrastruktury.

Przejazd upłynniają dwa nowe ronda na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową. Między rondami powstała także dodatkowa jezdnia, która zapewnia bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej. Po niej mogą się również poruszać w obu kierunkach rowerzyści. Przed hałasem z drogi chronią mieszkańców ekrany akustyczne po stronie zabudowań. Całość inwestycji dopełni oświetlenie uliczne, które poprawi bezpieczeństwo użytkowników.

Inwestycja obejmowała również infrastrukturę podziemną, w tym przebudowę sieci gazowej i teletechnicznej, kanalizacji deszczowej oraz budowę sieci wodociągowej. Mimo tak dużego zakresu inwestycji przez cały czas trwania prac zachowany został przejazd ul. Gdyńską – nie było konieczności całkowitego zamknięcia drogi.

W dzisiejszej uroczystości otwarcia nowej drogi wzieli udział między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, starosta poznański Jan Grabkowski i wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak.

Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj także

Z OSTATNIEJ CHWILI: DYM W JEDNYM Z MIESZKAŃ NA JANOWIECKIEJ

Remigiusz Priebe

WĄGROWCZANIE, gdzie ma stanąć kolejne SERCE? [PROPOZYCJE]

Redakcja

Kolejna ZAKAŻONA osoba z naszego powiatu. To 66-letnia KOBIETA z WĄGROWCA

Krzysztof Czapul