Miejscy urzędnicy z Wągrowca przypominają, że zgodnie z przepisami kominy kotłów na paliwa stałe (węgiel, drewno) muszą być czyszczone cztery razy w roku, a kotłów gazowych i olejowych dwa razy w roku. A właściciele i zarządcy domów taką profesjonalną kontrolę zrobić raz w roku.
– Kierując się troską o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych, a także chcąc uniknąć kary finansowej, warto zadbać o prawidłowy stan przewodów kominowych – przekonuje Piotr Sujak, doradca klimatyczny zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Wągrowcu.
Niestety, jak wynika z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Wągrowcu prawie 1600 mieszkań ogrzewanych jest za pomocą kominków, kotłów na paliwo stałe, piecokuchni, kuchni węglowych i pieców kaflowych, a 1180 kotłów wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych znajduje się w kategorii poniżej 3 klasy. W przypadku takiego ogrzewania kwestia regularnego czyszczenia kominów jest wyjątkowo ważna. To jedyny skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka zaczadzenia lub pożaru.
Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Art. 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu obowiązek poddawania budynku okresowej kontroli. Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca ma obowiązek zlecić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę tę należy zlecić osobie posiadającej kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Osoba dokonująca kontroli ma obowiązek potwierdzić przegląd protokołem (rejestrowanym w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku), w którym powinna opisać usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca ma obowiązek usunąć te usterki (art. 70 ustawy Prawo budowlane).
Dlaczego kontrole przewodów kominowych są tak bardzo ważne? Najistotniejszym argumentem wydają się kwestie bezpieczeństwa. Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń na paliwa stałe to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów. Nie bez znaczenia są kwestie związane z ewentualną wypłatą odszkodowania w przypadku szkód spowodowanych przez pożar. Jeśli właściciel lub zarządca obiektu nie posiada potwierdzenia, że dokonał corocznego przeglądu kominów, to może to być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Pamiętać należy, że zanieczyszczony przewód kominowy wpływa także na wyższe koszty związane z ogrzewaniem domu.
– Niezupełne spalanie to spalanie nieefektywne. Wydłuża się czas uzyskiwania zadanej temperatury, podczas którego trzeba spalić więcej paliwa, aby ogrzać dom. Jeżeli komin nie będzie czyszczony regularnie, na opał wydamy znacznie więcej pieniędzy niż powinniśmy – przekonuje Piotr Sujak, doradca klimatyczny.
Nowe przepisy spowodowały, że za brak przeglądu kominiarskiego właścicielowi lub zarządcy budynku grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Może ją wymierzyć Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Aktualnie aby to zrobić PINB może przejrzeć Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB). W tej ewidencji można łatwo sprawdzić, czy właściciel lub zarządca budynku dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych, bowiem protokoły z przeglądów kominiarskich są przygotowywane w wersji elektronicznej i udostępniane w systemie.
Źródło: wagrowiec.eu
Fot. ilustracyjne „OnW”