serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Do kina Gorący temat Kultura Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

WAŻNE: DAWID OGRODNIK Z GŁÓWNĄ NAGRODĄ NA FESTIWALU FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI! Wrażenie zrobiło też jego przemówienie


zatrudnie
artdent baner

Dawida nagrodzono za rolę w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Ale o Dawidzie jest głośno również za sprawą jego mocnego wystąpienia podczas odbierania nagrody.  

Wczoraj zakończył się 44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, gdzie główną tytułową rolę zagrał pochodzący z Wągrowca Dawid Ogrodnik, to najbardziej nagrodzony film – zdobył aż 6 nagród, w tym „Srebrne Lwy” oraz dla Dawida nagrodę za główną rolę męską.

Głośno o Dawidzie jest jednak nie tylko za sprawą głównej nagrody, ale także jego wystąpienia podczas odbierania nagrody.

Dawid ze sceny nawiązał do jednej z recenzji filmu „Ikar…”, opublikowanej w tygodniku „Sieci”.

– Dziennikarz w recenzji „Ikara” pisze, że przez dwie godziny zastanawiał się, co by było gdyby Mietek widział… Otrzymał nagrodę dla najlepszego krytyka 2017. No, gratuluję. Powiem więcej, wie pan co, może się pan mścić, że nigdy nie udzieliłem panu wywiadu. I tak jak tu stoję, nie zrobię tego – stwierdził Dawid i dodał jeszcze:

– Możecie wyrzucać nie wiem, ile filmów z tego festiwalu i wracać ponownie. Możecie zabraniać nam wolności… Bez względu na to, czy macie 150 centymetrów wzrostu, czy macie 2 metry, władza się kiedyś kończy. Nieważne czy słuchacie jazzu, czy jesteście fanami disco polo, władza się kiedyś kończy. I przyjdzie taki moment, że ta władza się skończy. I wtedy nie będzie już tak śmiesznie – przemawiał Ogrodnik.

Jego wypowiedź jest teraz szeroko i głośno komentowana. Dodajmy, że Dawid to niezwykle ceniony aktor, słynący z niezwykłych ról, w których całkowicie się przemienia, tworząc wyraziste postaci, ale także nadając im swój własny rys.

Tak było w „Chce się żyć”, gdzie grał niepełnosprawnego (ten film również reżyserował Maciej Pieprzyca), tak było w filmie o kultowej hip-hopowej kapeli „Paktofonika” pt. „Jesteś Bogiem”, czy filmie „Ostatnia Rodzina”, gdzie Dawid genialnie wcielił się w rolę Tomka Beksińskiego. Nic dziwnego, że za swoje role Dawid Ogrodnik tak często zbiera nagrody.

W nagrodzonym filmie Dawid wcielił się w rolę niewidomego pianisty.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

Film w tym tygodniu miał swoją oficjalną premierę. Od 18 października będzie można go oglądać w kinach, także w Wągrowcu.

Fot. PAP

Czytaj także

Koziołek dla Wiesławy Gruchały

Redakcja

TPZP wręczy Koziołka

Redakcja

Nagrodzeni TikTokerowcy odwiedzili Wągrowiec [FOTO]

Redakcja