Okno na Wągrowiec
Kultura Na luzie To ci historia Wiadomości

TELEWIZJA POKAŻE reportaż o KOŚCIELE ŚW. MIKOŁAJA w Tarnowie Pałuckim

Program o najcenniejszym drewnianym obiekcie sakralnym w Polsce będzie częścią nowego cyklu.

Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. Do naszych czasów przetrwało ich blisko 250.

Opowie o nich telewizja TVP3 Poznań w swoim nowym cyklu pt. „Szlakiem drewnianych kościołów”. Pierwszy odcinek cyklu zostanie wyemitowany w niedzielę 6 grudnia, natomiast świątynia z Tarnowa Pałuckiego pojawi się na antenie już tydzień później, 13 grudnia o godzinie 17.45.

Drewniane kościoły rozsiane są na całym obszarze Wielkopolski. W każdym odcinku programu prezentowany będzie jeden kościół oraz historia jego powstania, legendy, które związane są z jego budową i patronów, którzy często byli impulsem do budowy drewnianych świątyń.

W programie gościć będą księża, historycy, regionaliści, a także dendrochronolodzy. Ci ostatni coraz częściej wspierają prace konserwatorskie, datując wiek ścięcia drzewa. W ten sposób w ciągu ostatnich lat udowodnili, że w naszym regionie znajdują się dwa najstarsze polskie kościoły.

Tarnowo Pałuckie to niewielka wieś położona 6 kilometrów na północ od Wągrowca i 3 km na południe od Łekna, nad brzegiem Jeziora Rgielskiego, w pobliżu dawnej siedziby klasztoru cysterskiego w Łeknie. Już ok. XIII w. (przed 1263 r.) pobudowano tam pierwszy drewniany kościół, który posadowiono na kamiennych fundamentach.

Kościół ten funkcjonował do ostatniej ćwierci XIV w. Wtedy na jego miejscu postawiono nowy (drugi) obiekt, który w głównej bryle zachował się do dziś. Najstarsze drewno użyte do jego konstrukcji zostało ścięte jesienią/zimą 1373/1374 r.

Obecna bryła kościoła św. Mikołaja jest orientowanym, drewnianym obiektem o konstrukcji zrębowej. Cała powierzchnia ścian nawy, strop, prezbiterium i zakrystia pokryte są bogatą polichromią.

Kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim ze względu na swoją chronologię, walory historyczne i artystyczne, w 1933 r. został wpisany do rejestru zabytków. Jest on najcenniejszym drewnianym obiektem sakralnym w Polsce – perłą architektury drewnianej na naszych ziemiach.

Źródła: TVP3 Poznań, Gmina Wągrowiec
Zdjęcie: Google Street View

Czytaj także

WYBORY: Nowy burmistrz Wągrowca i Gołańczy oraz wójt gminy Wągrowiec

Redakcja

WYBORY: W Wągrowcu, Gołańczy i gminie Wągrowiec w niedzielę znów będziemy głosować

Redakcja

Wągrowczanin dziś wystąpi w popularnym telewizyjnym show NINJA WARRIOR!

Redakcja