Okno na Wągrowiec

Gospodarka Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości

WAŻNE: POLICJA ZNÓW KONTROLUJE PRZESTRZEGANIE OBOSTRZEŃ W SKLEPACH. Za brak maseczki grozi 1000 zł mandatu

kondolencje-Eugeniusz-Hanczuk

Policjanci, wspólnie ze służbami sanitarnymi, wznowili kontrole miejsc, w których robimy zakupy.

– Wszyscy musimy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa i częsta dezynfekcja rąk. Zasłanianie ust i nosa pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach wszyscy musimy się wykazać odpowiedzialnością za siebie i innych – apeluje wielkopolska Komenda Wojewódzka Policji.

Funkcjonariusze przypominają, że w okresie przedświątecznym zauważalny jest wzmożony ruch w sklepach i centrach handlowych. Zakupy mają odbywać się w reżimie sanitarnym: w sklepach określona liczba klientów, obowiązkowe odkażanie rąk i zasłanianie nosa i ust.

Nie wszyscy klienci sklepów oraz właściciele placówek handlowych stosują się do obowiązujących przepisów i lekceważą zalecenia sanitarne – zauważa wielkopolska policja. W związku z tym funkcjonariusze deklarują, że wspólnie ze służbami sanitarnymi będą kontrolować te miejsca i sprawdzać, czy przepisy, chroniące życie i zdrowie, są przestrzegane.

Co ważne, od poniedziałku, w związku z wejściem w życie tzw. ustawy covidowej, za brak maseczki grozi mandat w wysokości nawet 1000 złotych.

CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

Zostaje ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:
– 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
– 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2

Uwaga! Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte są galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie zostaje zawieszone.

GODZINY DLA SENIORÓW

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Uwaga! 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniorów.

Źródło: KWP Poznań
Zdjęcie ilustracyjne

Czytaj także

RAPORT DZIENNY: 7 nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 w powiecie. Prawie 300 osób na kwarantannie

Remigiusz Priebe

Prawie 2 LATA WIĘZIENIA dla GRAŻYNY FIETZ za nieudzielenie pomocy i PORZUCENIE CIAŁA WASYLA W LESIE. Wyrok jest prawomocny

Remigiusz Priebe

KORONAWIRUS U NAS: 8 nowych ZAKAŻEŃ. 302 osoby nadal są na kwarantannie

Krzysztof Czapul