serpol praca

Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

Sprawdź kto z wągrowczan ma szanse na poselski mandat? Sondaż wyborczy dla naszego okręgu

Według sondażu przygotowanego przez pracownię Badania.pro dla Onetu i „Faktu”, w naszym okręgu wyborczym dziewięć poselskich mandatów obejmą kandydaci tylko trzech komitetów.

W naszym okręgu wyborczym (nr 38) łeb w łeb idą dwa największe komitety, czyli Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. Mają one szansę na wzięcie po cztery miejsca w nowym Sejmie. Ostatni mandat przypaść ma Lewicy idącej pod szyldem SLD. Mandatu mogą nie uzyskać Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

W ten sposób swój stan posiadania utrzymałaby Platforma Obywatelska, którą obecnie reprezentują z naszego okręgu Jakub Rutnicki, Maria Janyska, Zbigniew Ajchler i Killion Munyama. Jeden mandat zyska Prawo i Sprawiedliwość, aktualnie mające u nas trzech posłów: Marcina Porzucka, Grzegorza Piechowiaka i Martę Kubiak. Jednego posła zyska też SLD, który w trakcie poprzednich wyborów nie przekroczył progu wyborczego i tym samym nie uczestniczył w podziale mandatów.

Największym przegranym może się okazać Polskie Stronnictwo Ludowe, idące do wyborów razem z ruchem Kukiz’15. Te formacje reprezentują z naszego okręgu obecnie posłowie Krzysztof Paszyk (PSL) i Błażej Parda (Kukiz’15). Jeśli przewidywania sondażu potwierdzą się w wyborach, koalicja tych ugrupowań nie uzyska u nas ani jednego mandatu.

A co taki rozkład głosów oznaczałby dla wągrowieckich kandydatów? Największe szanse na wyborczy sukces mają Bogdan Fleming (7. miejsce na liście PiS) i Krzysztof Poszwa (10. miejsce na liście KO). Ugrupowania, z których startują, mogą „wziąć” aż po cztery mandaty, więc obaj mają szansę sprawić niespodziankę. Czysto matematyczne szanse miałaby Agnieszka Grzechowiak (4. miejsce na liście SLD) – jej ugrupowanie może liczyć tylko na jedno miejsce w Sejmie i trudno zakładać, że zajmie je ktoś inny, niż lider tej listy.

Sondaż jest okrutny natomiast dla Jerzego Moeglicha (2. miejsce na liście Konfederacji) oraz Tomasza Kranca i Małgorzaty Bejmy (odpowiednio 5. i 12. miejsce na liście PSL). Nawet jeśliby indywidualnie „wykręcili” fenomenalne wyniki, to ich ugrupowania według przewidywań nie wezmą udziału w podziale mandatów z naszego okręgu.

Pełne listy kandydatów do Sejmu i Senatu możesz przeczytać w artykule WYBORY 2019. To na nich będziemy głosować! Zobacz pełne listy kandydatów.

W skali kraju opublikowany dzisiaj sondaż przewiduje zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości – 45,7% (246 mandatów) przed Koalicją Obywatelską – 28,7% (146 mandatów), Lewicą – 13,3% (54 mandaty) i Polskim Stronnictwem Ludowym – 6,5% (13 mandatów). Jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej, a poza Sejmem znajdzie się Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą zamierza głosować tylko 4,2% wyborców.

Skuteczność symulacji Badania.pro w odniesieniu do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96 proc. Trafnie przewidziano rozkład mandatów w 50 na 52 okręgi wyborcze. Prognozy, które wykonano wtedy na zlecenie Onetu, zajęły 1. miejsce w Polsce według www.sprawdzamysondaze.pl.

Cały artykuł na stronie Onetu: Prognoza przedwyborcza Badania.pro dla Onetu i „Faktu”: PiS wygrywa, ale nie ma większości konstytucyjnej.

Czytaj także

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja

Nowy punkt pobrań w Wągrowcu

MATERIAŁ PROMOCYJNY

WAŻNE: w Wągrowcu nabory do przedszkoli i szkół podstawowych wyłącznie drogą elektroniczną

Redakcja