Okno na Wągrowiec

Gospodarka Samorząd i polityka Wiadomości

POWSTANIE NOWY MOST NA DRODZE DO GOŁAŃCZY. Rząd dofinansuje jego budowę

Znajdujący się około 5 kilometrów za Smogulcem stary most jest w złym stanie technicznym i grozi mu zamknięcie.

Dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył zarządowi województwa wielkopolskiego pozytywną opinie o dofinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej dla mostu na Noteci w miejscowości Żuławka na drodze wojewódzkiej nr 242 (dawna DW nr 194) między Gołańczą a Osiekiem.

Dotacja w wysokości ponad pół miliona złotych pochodzi z budżetu państwa. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji mostu to ponad 671 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Programu Mosty dla Regionów wyniesie ponad 537 tys. zł.

Jak podkreślił wiceminister Waldemar Buda, nowa przeprawa poprawi spójność transportową północnej Wielkopolski, dając szansę na jeszcze lepszy rozwój tego obszaru. Zastąpi ona położony około 5 kilometrów za Smogulcem stary most, który jest w złym stanie technicznym i grozi mu zamknięcie.

Jak podkreślają przedstawiciele wojewody, most ułatwi połączenie w kierunku Piły i umożliwi dostęp do sieci dróg wojewódzkich łączących ważne ośrodki administracyjne, handlowe, gospodarcze i kulturalne. Lepiej połączy też region z obszarami inwestycyjnymi znajdującymi się w Podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Po zakończeniu prac projektowych województwo wielkopolskie, które realizuje inwestycję, będzie mogło się ubiegać o dofinansowanie kosztów budowy przeprawy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Szacowany koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi to ponad 15 mln zł. Zarówno na etapie przygotowawczym, jak i realizacji przeprawy, jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości zadania.

Na realizację Programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył w sumie około 2,3 miliarda złotych. W Programie można było ubiegać się o dotację na dofinansowanie zadań dotyczących przygotowania dokumentacji. Po zakończeniu prac projektowych samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi.

Do tej pory pozytywne opinie otrzymały 24 przeprawy z czego aż cztery powstaną w województwie wielkopolskim. Pozytywną opinię o dofinansowaniu otrzymały już wcześniej inwestycje na Warcie w powiatach konińskim i poznańskim oraz projekt dotyczący mostu na Noteci w miejscowości Ciszkowo.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Zdjęcie: Google Street View

Czytaj także

Z OSTATNIEJ CHWILI: Podejrzenie udaru u starszej kobiety. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wezwane do Kobylca.

Remigiusz Priebe

WYPADEK: Samochód rozbił się na drzewie. Kierująca kobieta trafiła do szpitala [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

W naszym powiecie TYLKO 1 NOWE ZAKAŻENIE i żadnego zgonu z powodu COVID-19

Krzysztof Czapul