Okno na Wągrowiec

Edukacja Kronika Odeszli Społeczeństwo Wiadomości

Odszedł dr Stanisław Wylegalski. Ceniony wykładowca akademicki pochodził ze Skoków

Dzięki swojej wiedzy i kulturze osobistej w środowisku uznawany był za Profesora.

Odszedł dr Stanisław Wylegalski, ceniony wykładowca, wychowawca wielu pokoleń studentów. W latach 1984-1999 był kierownikiem Zakładu Biochemii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. – Zarażał pasją zdobywania wiedzy, prezentując niezmiennie najwyższy poziom kultury osobistej i szacunku do człowieka – wspomina na swojej stronie internetowej poznańska uczelnia.

Stanisław Wylegalski urodził się 9 listopada 1932 roku w Skokach. W 1952 roku ukończył Liceum Pedagogiczne w Wągrowcu, po czym wyjechał na studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Moskwie, które ukończył z wyróżnieniem w 1956 roku.

W 1956 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu w charakterze asystenta. Od czasu powstania filii Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie (1971) tam również prowadził zajęcia dydaktyczne.

W ramach współpracy uczelni ze środowiskiem w 1957 r. podjął pracę trenerską w Kolejowym Klubie Sportowym „Lech”. W tym samym roku został skierowany do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Tam ukończył specjalny kurs uzyskując stopień trenera II klasy z gimnastyki przyrządowej oraz akrobatyki sportowej.

W latach 1961-1966 prowadził kursy przygotowawcze instruktorów ćwiczeń gimnastycznych dla załóg zakładów pracy. Pełnił też funkcję konsultanta w tej dziedzinie przy Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych.

Był członkiem Komisji Szkoleniowej do Spraw Rekreacji przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Warszawie.

Był autorem wielu cenionych publikacji, początkowo z zakresu rekreacji a następnie biochemii, której docelowo poświęcił swoje życie. Pracę doktorską pt.: „Badanie wpływu tiaminy (witaminy B1) na wydzielanie się kwasu pirogronowego z ustroju w zależności od wysiłku fizycznego” napisał pod kierunkiem Profesora Stefana Bączyka i obronił w 1965 roku w AWF w Warszawie. Praca ta uznana została za dzieło o charakterze wdrożeniowym w sporcie wyczynowym i stała się impulsem do dalszych badań biochemicznych dotyczących witamin, makro- i mikroelementów oraz wybranych metabolitów w ustroju sportowców.

– Dzięki swojej wiedzy i kulturze osobistej w środowisku uznawany był za Profesora. Po przejściu na emeryturę utrzymywał stały kontakt z AWF w Poznaniu. Uczestniczył w badaniach, służył radą, konsultował liczne projekty. Stale był w ruchu, który sprawiał, że czuł się młody i spełniony. Do ruchu zachęcał też innych dając właściwy przykład jako pracownik AWF – zaznacza poznańska uczelnia.

Dr Stanisław Wylegalski odszedł 25 grudnia 2020 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 31 grudnia na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Źródło: AWF w Poznaniu

Czytaj także

RAPORT DZIENNY: JEDNA OFIARA ŚMIERTELNA i 5 nowych zakażeń koronawirusem w powiecie

Remigiusz Priebe

UWAGA! OSZUST próbuje OKRAŚĆ EKSPEDIENTÓW w Wągrowcu i okolicy!

Remigiusz Priebe

WĄGROWIEC: Od poniedziałku AUTOBUSY WRACAJĄ na ulice miasta

Remigiusz Priebe