Okno na Wągrowiec
Gospodarka Komunikacja Wiadomości

DROGA EKSPRESOWA S11 DO POZNANIA CORAZ BLIŻEJ. Drogowcy złożyli wniosek o decyzję środowiskową

artdent baner

Nowa droga znacznie ułatwi wągrowczanom dojazd do Poznania.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała dzisiaj, że do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Decyzja ta ostatecznie zatwierdzi przebieg przyszłej drogi ekspresowej.

Według planów obwodnica Obornik od naszej strony ma się zaczynać między miejscowościami Parkowo i Rożnowo, zaledwie 6 kilometrów od skrzyżowania obecnej drogi krajowej nr 11 ze zjazdem w stronę Rogoźna przez Garbatkę.

Spodziewany termin uzyskania DŚU to druga połowa 2021 roku. Dalszy etap przygotowań to opracowanie Koncepcji programowej, która uszczegółowi rozwiązania projektowe dla zatwierdzonego w DŚU wariantu S11. Jest to ostatni etap prac studialnych, po zakończeniu którego można będzie rozpocząć etap opracowania projektu budowlanego, umożliwiającego uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a w dalszej kolejności rozpoczęcie prac w terenie.

Postępowanie przetargowe na realizację zadania w systemie Projektuj i buduj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłosić w IV kwartale 2022 roku. Roboty realizowane mają być w latach 2024-2026.

Budowa drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik została ujęta w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Projektowana droga S11 stanowi fragment trasy łączącej Kołobrzeg z Poznaniem, jak również element ważnego w skali kraju połączenia drogowego, w tym o znaczeniu obronnym. Zapewnia bowiem dojazd z Poznania na środkowe wybrzeże Bałtyku.

Przebieg planowanej obwodnicy Obornik. Kliknij, aby powiększyć.

Źródło: GDDKiA
Zdjęcie główne: Google Street View

Czytaj także

Dyrektorki odebrały już nominacje na stanowiska

Redakcja

POLICJA INFORMUJE: W najbliższych dniach w Wągrowcu będą UTRUDNIENIA w ruchu

Redakcja

Z OSTATNIEJ CHWILI: Wypadek na obwodnicy. Zderzenie dwóch samochodów. Jedno auto dachowało [FOTO]

Redakcja