Okno na Wągrowiec

Gospodarka Komunikacja Wiadomości

Znamy WARIANTY TRASY S11 pod Rogoźnem i Budzyniem. Nie wszystkie są dla wągrowczan korzystne [GRAFIKA]

BNP-misja-sam-800x600

Rozpatrywane są trzy koncepcje przebiegu drogi.

Trwają przygotowania do budowy drogi ekspresowej S11 na północ od Poznania. Interesujące nas fragmenty trasy są aktualnie na etapie opracowywania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Najszybciej ma powstać trasa Oborniki-Poznań (wraz z obwodnicą Obornik), gdzie roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2024-2026. Rok później zakończone zostaną prace przy odcinku Oborniki-Ujście, który fizycznie ma być budowany w latach 2025-2027. Tym samym za siedem lat byłaby gotowa trasa od Rogoźna do stolicy Wielkopolski.

Wągrowczanie najbardziej zainteresowani są przebiegiem drogi i umiejscowieniem wjazdów na nią w okolicach Rogoźna i Budzynia. Jak wynika z materiałów opublikowanych przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowycj i Autostrad, obecnie są rozpatrywane trzy koncepcje trasy na tym odcinku: wariant 1 (na mapie ciemnozielony), wariant 1A (jasnozielony) oraz wariant 2 (niebieski).

Z punktu widzenia mieszkańców Wągrowca, najbardziej korzystny jest wariant 1A, bowiem przebiega najbliżej Rogoźna, praktycznie po szlaku obecnej „jedenastki”. Węzeł pozwalający wjechać na drogę S11 został wytyczony w tej wersji między miejscowością Ruda, a skrzyżowaniem DK 11 z drogą prowadzącą w kierunku Ryczywołu.

Najgorszy jest natomiast wariant 2, który odsuwa drogę mocno na zachód, a wjazd na nią przewiduje dopiero w połowie drogi między Rogoźnem, a Ryczywołem. Dodatkowo w tym właśnie wariancie droga zostaje aż o kilkanaście kilometrów odsunięta od Budzynia, co utrudni wągrowczanom korzystanie z niej podczas podróży do Piły.

Na szczęście we wszystkich trzech wariantach projektanci przewidzieli dodatkowy wjazd na nową trasę na południe od Rogoźna, w okolicach miejscowości Wełna. Wydaje się, że wągrowczanie właśnie tam, przejeżdżając po drodze przez Garbatkę i pokonując kilka kilometrów starą „jedenastką”, najwygodniej będą mogli dostać się na planowaną drogę ekspresową w kierunku Poznania.

Co warte zauważenia, na przedstawionym planie został też zaznaczony (żółtą linią przerywaną przebieg nieistniejącej jeszcze obwodnicy Rogoźna w stronę Wągrowca. Ewentualny termin rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji, nie jest jednak jeszcze znany.

Cała droga ekspresowa S11 docelowo ma połączyć Pomorze Środkowe przez Poznań z Aglomeracją Śląską. Będzie miała ponad 600 km długości, z czego obecnie istnieje lub jest na ukończeniu około 1/4 jej przebiegu.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Czytaj także

W Wągrowcu podczas Mistrzostw Europy będzie STREFA KIBICA!

Redakcja

Kino MDK w Wągrowcu ze 121,5 tys. zł dofinansowania z PiSF!

Redakcja

COVID-19: Mamy JEDNO nowe ZAKAŻENIE w powiecie. Na kwarantannie 58 osób [RAPORT DZIENNY]

Redakcja