Okno na Wągrowiec


Gospodarka Komunikacja Na drogach Wiadomości

KIEDY DOJEDZIEMY EKSPRESÓWKĄ DO POZNANIA I PIŁY? Podano datę wybudowania drogi S11

Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych i Autostrad opublikowała harmonogram realizacji inwestycji.

Droga krajowa numer 11 ma niebagatelne znaczenie dla całej północnej Wielkopolski. Także wielu wągrowczan wybiera tę trasę podróżując przez Rogoźno do Poznania albo przez Budzyń do Piły.

Niestety, w obecnej formie droga nie tylko jest niebezpieczna, ale i często niewydolna – wielokrotnie informujemy zarówno o tragicznych wypadkach, które mają na niej miejsce, jak i korkach, które się tworzą na newralgicznych jej odcinkach. Nic dziwnego, że przez wiele osób wyczekiwana jest budowa w tym miejscu drogi kategorii ekspresowej (S11).

Pojawiło się już jednak światełko w tunelu. Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych i Autostrad opublikowała właśnie harmonogram realizacji poszczególnych odcinków tej inwestycji.

Z interesujących nas fragmentów wszystkie są aktualnie na etapie opracowywania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Najszybciej ma powstać trasa Oborniki–Poznań wraz z obwodnicą Obornik, gdzie roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2024-2026.

Rok później zakończone zostaną prace przy odcinku Oborniki-Ujście, który fizycznie ma być budowany w latach 2025-2027. Tym samym za siedem lat byłaby gotowa najbardziej nas interesująca trasa od Rogoźna do stolicy Wielkopolski.

Najpóźniej zrealizowany zostanie etap Ujście-Piła. Droga ekspresowa między tymi miastami ma być budowana w latach 2025-2028.

Cała droga ekspresowa S11 docelowo ma połączyć Pomorze Środkowe przez Poznań z Aglomeracją Śląską. Będzie miała ponad 600 km długości, z czego obecnie istnieje lub jest na ukończeniu około 1/4 jej przebiegu.

Źródło: GDDKiA

Czytaj także

Znamy WARIANTY TRASY S11 pod Rogoźnem i Budzyniem. Nie wszystkie są dla wągrowczan korzystne [GRAFIKA]

Remigiusz Priebe

MIASTO ZATŁOCZONE: Po decyzji o zamknięciu cmentarzy WĄGROWCZANIE RUSZYLI NA GROBY

Remigiusz Priebe

Trwa RENOWACJA zabytkowych GROBOWCÓW na cmentarzu starofarnym w Wągrowcu [ZDJĘCIA]

Redakcja