serpol praca

Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Samorząd i polityka Wiadomości

ZARZUTY DYSCYPLINARNE OBRAŻENIA PREZYDENTA DLA BYŁEGO SĘDZIEGO WĄGROWIECKIEGO SĄDU

Na Twitterze miał złamać Konstytucję i Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Sędzia Jarosław Ochocki przez wiele lat orzekał w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu, a aktualnie pracuje w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. 18 stycznia napisał tweeta, który wywołał skandal na całą Polskę i rozgrzał zarówno polityków, jak i ogólnopolskie media.

– Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! – wpis tej treści (dodatkowo podpisany „Sędzia Jarosław Ochocki”) pojawił się na koncie sędziego w serwisie społecznościowym Twitter.

Miała być to reakcja na wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który tego samego dnia na spotkaniu z górnikami w Katowicach bardzo krytycznie oceniał środowisko sędziowskie. – Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie – stwierdził, między innymi, prezydent.

Już kilka godzin po wpisie Jarosława Ochockiego zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik poinformował o podjęciu czynności wyjaśniających w sprawie tweeta sędziego.

Informowaliśmy o tym w artykule SĘDZIA, KTÓRY PRZEZ WIELE LAT ORZEKAŁ W WĄGROWCU, BOHATEREM SKANDALU! OBRAZIŁ PREZYDENTA?

Wczoraj Przemysław Rudzik poinformował, że w związku z tą sprawą właśnie przedstawił sędziemu Ochockiemu zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że w dniu 18 stycznia 2020 r. nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Jarosław Ochocki naruszył art. 178 ust. 3 Konstytucji w zakresie zakazu prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów oraz art. 82 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych w zakresie obowiązku postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i uczciwości w służbie i poza nią, co stanowiło uchybienie godności urzędu oraz naruszało zasady etyki zawodowej.

Cały komunikat zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Rudzika możesz przeczytać TUTAJ.

Sędzia Jarosław Ochocki przez wiele lat orzekał w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu. Następnie został prezesem Sądu Rejonowego w Gnieźnie. W 2016 roku odwołał go z tej funkcji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Obecnie jest przewodniczącym IV Wydziału Karnego Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Źródło: Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych
Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj także

POLICJA: Nowi dzielnicowi w Skokach i Wągrowcu

Redakcja

Burmistrz Wągrowca powołał komisję do rozwiązywania problemów alkoholowych

Redakcja

Okradali działki w Wągrowcu. Policja już ich złapała [FOTO]

Redakcja