Okno na Wągrowiec

Na sygnale Rolnictwo Wiadomości

ZAPADŁA SIĘ PODŁOGA CHLEWNI. KILKADZIESIĄT ŚWIŃ WPADŁO DO GNOJOWICY. By je uratować, strażacy ewakuowali ponad 650 zwierząt [ZDJĘCIA]

Akcja ewakuacji zwierząt trwała niemal dobę.

W sobotę, w samo południe straż pożarna została wysłana do miejscowości Wełna w gminie Rogoźno. W tamtejszej dużej chlewni zapadła się się podłoga – betonowy ruszt nad kanałem gnojowym.

W wyniku zdarzenia w gnojowicę wpadły 32 tuczniki, ważące po około 110 kilogramów. Jeszcze przed przyjazdem ratowników właścicielom udało się wydobyć część świń.

Aby bezpiecznie dotrzeć do pozostałych tuczników, po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii podjęto decyzję o ewakuacji zwierząt (przebywających w nieuszkodzonych boksach) na przystosowane do transportu trzody samochody. W sumie wyprowadzono 652 zwierzęta.

Po uzyskaniu dostępu do uwięzionych świń, sprawdzono nieckę przy pomocy miernika wielogazowego i przystąpiono do wydobywania tuczników przy pomocy technik linowych. Właściciel zorganizował dwa beczkowozy do wywozu nieczystości w celu obniżenia poziomu gnojowicy, lecz podjęte działania ze względu na objętość (około 300 metrów sześciennych) okazały się mało skuteczne.

Powiatowy Lekarz Weterynarii po przebadaniu ewakuowanych zwierząt podjął decyzję o uśpieniu 4 sztuk. Martwe zwierzęta zostały zabezpieczone przez właściciela do czasu przybycia firmy utylizacyjnej. Natomiast Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wykluczył budynek z dalszego użytkowania i chowu zwierząt do czasu przeprowadzenia ekspertyzy oraz zweryfikowania dokumentacji budowlanej.

Na miejscu działały dwa zastępy zawodowych strażaków z Obornik oraz zastęp OSP Parkowo i dwa zastępy OSP Rogoźno. Prowadzone w trudnych warunkach (ze względu na wysoką temperaturę i intensywny smród) działania trwały łącznie 18 godzin i zakończyły się we wczesnych godzinach porannych w niedzielę.

Źródła: PSP Oborniki, Oddział Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rogoźnie
Zdjęcia: OSP Parkowo, OSP Rogoźno

Czytaj także

Wągrowieccy strażacy dostaną ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wojewódzka komenda ogłosiła przetarg

Remigiusz Priebe

JAROSŁAW BERENDT CHCE, BY ANDRZEJ BARTKOWIAK ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM WĄGROWCA. Złożył projekt uchwały w tej sprawie

Remigiusz Priebe

Z OSTATNIEJ CHWILI: W Popowie Kościelnym na terenie zakładu zapalił się transformator

Krzysztof Czapul