Okno na Wągrowiec
Na luzie Piłka nożna Sport To ci historia Wiadomości Wydarzenia

WYDARZYŁO SIĘ W WĄGROWCU: Reprezentacja Polski zagrała sparing z… drużyną Liceum Pedagogicznego

Dzisiaj rocznica tego spotkania.

W 1938 roku polska reprezentacja po raz pierwszy zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej we Francji. Do rywalizacji na francuskich boiskach z 14. najlepszymi drużynami globu Polacy postanowili przygotowywać się w Wągrowcu.

Zgrupowanie kadry w naszym mieście trwało zaledwie tydzień – do 27 maja do 2 czerwca. Wybór Wągrowca na miejsce tak ważnych przygotowań kadry był dla wszystkich sporym zaskoczeniem, a największym zapewne dla samych wągrowczan.

Reprezentacja została zakwaterowana w budynku „Pedy” przy ulicy Kościuszki, czyli ówczesnego Liceum Pedagogicznego, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół nr 2. I właśnie z drużyną tej szkoły kadra Polski postanowiła rozegrać 29 maja 1938 roku sparing.

Choć różnica klas między drużyną złożoną z 15. najlepszych zawodników w Polsce, a szkolną ekipą musiał być wyraźna, to do przerwy wągrowczanie trzymali się dzielnie, przegrywając po 45 minutach zaledwie dwoma bramkami. Po wznowieniu gry worek z bramkami rozwiązał się jednak na dobre i ostatecznie kadrowicze wygrali 12:0.

Dokładnie tydzień później reprezentacja Polski zagrała na Mistrzostwach Świata swój pierwszy, słynny mecz z Brazylią, który przegraliśmy dopiero po dogrywce 5:6. Niestety, grano wtedy cały turniej systemem pucharowym, więc na tym spotkaniu mundialowa przygoda Polaków się zakończyła.

Polska kolejny raz na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej zagrała dopiero 36 lat później, w 1974 roku pod wodzą legendarnego Kazimierza Górskiego. W rozgrywanym w Niemczech Zachodnich turnieju zajęliśmy wtedy trzecie miejsce.

Zdjęcie powyżej: reprezentacja Polski (białe koszulki) i drużyna Liceum Pedagogicznego na fotografii wykonanej po meczu sparingowym z 29 maja 1938 roku. Klęczą od lewej: Słomiński, E. Giemsa, Z. Kruś, E. Madejski, A. Gałecki, G. Wodarz, S. Baran, Gołembiewski, W. Brom, R. Piec. Stoją od lewej: Z. Gośliński, Rajewicz, W. Szczepaniak, J. Borakiewicz, F. Scherfke, S. Jaworski, W. Góra, A. Kosmalski, L. Pontek, Cz. Nowak, E. Wilimowski, B. Hejduk, E. Dytko, M. Orlikowski. Sędzia: profesor Liceum, mgr R. Brzeziński. Fot. ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu

Na podstawie: http://opatowka.blink.pl/old/dzieje-po-1918-roku/reprezentacja-1938

Czytaj także

ZKM: Tak w MAJÓWKĘ kursować będą autobusy w Wągrowcu

Redakcja

Prestiżowe wyróżnienia dla wągrowieckich firm

Redakcja

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja