Okno na Wągrowiec

Fotoreportaże Na własne oczy Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

WYBORY 2019: Oto nasi „nowi” parlamentarzyści [ZDJĘCIA]

Sprawdź kto przez najbliższe cztery lata będzie nas reprezentował w Sejmie i Senacie.

W naszym okręgu wyborczym (który obejmuje północno-zachodnią Wielkopolskę i nosi nr 38) tak jak w całej Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, choć nie z aż taką przewagą, jak w skali ogólnokrajowej. Rządząca partia uzyskała u nas 35,64 procent poparcia, wyprzedzając Koalicję Obywatelską, która zdobyła 30,60 procent głosów. Na dalszych miejscach uplasowały się Polskie Stronnictwo Ludowe – 13,86 procent, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 13,28 procent oraz Konfederację Wolność i Niepodległość – 6,62 procent.

Taki rozkład głosów spowodował, że spośród dziewięciu mandatów do wzięcia w naszym okręgu, cztery przypadną Prawu i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii w Sejmie zasiądą Krzysztof Czarnecki, Marcin Porzucek, Marta Kubiak oraz Grzegorz Piechowiak (będący członkiem Porozumienia Jarosława Gowina).

Koalicja Obywatelska zdobyła trzy mandaty, a obejmą je Jakub Rutnicki, Maria Janyska i Killion Munyama. Po jednym mandacie uzyskały Polskie Stronnictwo Ludowe, które reprezentować będzie Krzysztof Paszyk oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, na którego liście niespodziewanie najwięcej głosów zebrał umieszczony dopiero na drugiej pozycji Romuald Ajchler. Natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość nie załapała się u nas na ani jeden mandat.

Nie było niespodzianki w wyborach do Senatu. Zaliczający w ostatnim czasie serię wpadek Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej nieznacznie, ale jednak pokonał reprezentującą PiS bezpartyjną Jolantę Turczynowicz-Kieryłło stosunkiem głosów 43,64 do 38,83 procent .

Co ciekawe, wszyscy nowo wybrani posłowie już wcześniej zasiadali w Sejmie, choć Krzysztof Czarnecki i Romuald Ajchler mieli ostatnio przerwy w sprawowaniu mandatu. Parlamentarnym nowicjuszem nie jest także Adam Szejnfeld, ale on dotychczas przez wiele lat był posłem na Sejm i do Parlamentu Europejskiego, a w Senacie zasiądzie po raz pierwszy.

Czytaj także

WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE: W Gołańczy radną została Barbara Okuniewska

Krzysztof Czapul

POMOC DLA POWIATU: Poseł Piechowiak przekazał przyłbice ochronne

Redakcja

GMINA SKOKI: Chociszewo ma nowego sołtysa

Krzysztof Czapul