Okno na Wągrowiec

Fotoreportaże Na własne oczy Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

WYBORY 2019: Oto nasi „nowi” parlamentarzyści [ZDJĘCIA]

Sprawdź kto przez najbliższe cztery lata będzie nas reprezentował w Sejmie i Senacie.

W naszym okręgu wyborczym (który obejmuje północno-zachodnią Wielkopolskę i nosi nr 38) tak jak w całej Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, choć nie z aż taką przewagą, jak w skali ogólnokrajowej. Rządząca partia uzyskała u nas 35,64 procent poparcia, wyprzedzając Koalicję Obywatelską, która zdobyła 30,60 procent głosów. Na dalszych miejscach uplasowały się Polskie Stronnictwo Ludowe – 13,86 procent, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 13,28 procent oraz Konfederację Wolność i Niepodległość – 6,62 procent.

Taki rozkład głosów spowodował, że spośród dziewięciu mandatów do wzięcia w naszym okręgu, cztery przypadną Prawu i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii w Sejmie zasiądą Krzysztof Czarnecki, Marcin Porzucek, Marta Kubiak oraz Grzegorz Piechowiak (będący członkiem Porozumienia Jarosława Gowina).

Koalicja Obywatelska zdobyła trzy mandaty, a obejmą je Jakub Rutnicki, Maria Janyska i Killion Munyama. Po jednym mandacie uzyskały Polskie Stronnictwo Ludowe, które reprezentować będzie Krzysztof Paszyk oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, na którego liście niespodziewanie najwięcej głosów zebrał umieszczony dopiero na drugiej pozycji Romuald Ajchler. Natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość nie załapała się u nas na ani jeden mandat.

Nie było niespodzianki w wyborach do Senatu. Zaliczający w ostatnim czasie serię wpadek Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej nieznacznie, ale jednak pokonał reprezentującą PiS bezpartyjną Jolantę Turczynowicz-Kieryłło stosunkiem głosów 43,64 do 38,83 procent .

Co ciekawe, wszyscy nowo wybrani posłowie już wcześniej zasiadali w Sejmie, choć Krzysztof Czarnecki i Romuald Ajchler mieli ostatnio przerwy w sprawowaniu mandatu. Parlamentarnym nowicjuszem nie jest także Adam Szejnfeld, ale on dotychczas przez wiele lat był posłem na Sejm i do Parlamentu Europejskiego, a w Senacie zasiądzie po raz pierwszy.

Czytaj także

WAŻNE! JUŻ W NIEDZIELĘ WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE W GMINIE WAPNO

Remigiusz Priebe

AGNIESZKA GRZECHOWIAK NOWĄ RADNĄ SEJMIKU WOJEWÓDZKIEGO!

Remigiusz Priebe

Za miesiąc w gminie Wapno znów wybory! Znamy nazwiska kandydatów na nowych radnych

Remigiusz Priebe

WYBORY 2019: W powiecie z naszych kandydatów najlepszy Krzysztof Poszwa, ale w całym okręgu pokonała go Agnieszka Grzechowiak

Krzysztof Czapul

WYBORY 2019: PiS pewnie wygrywa w powiecie wągrowieckim. Tylko miasto Wągrowiec minimalne zwycięstwo dało KO

Krzysztof Czapul

WYBORY 2019: W Mieścisku pewnie wygrywa PiS

Redakcja

TAK GŁOSOWALI WĄGROWCZANIE! Zwycięstwo Krzysztofa Poszwy. KO o włos przed PiS-em

Remigiusz Priebe

WYBORY 2019: TAK WYBIERAMY. TAK GŁOSUJEMY! [FOTO]

Marek Świdrak

WYBORY. Jak, gdzie i na kogo będziemy głosować w powiecie wągrowieckim?

Remigiusz Priebe

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej