Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wydarzenia

W weekend znów można odwiedzić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar

artdent baner

Ten niezwykły rezerwat przyrody znajduje się w pobliżu, na terenie gminy Murowana Goślina.  

– W najbliższy weekend, czyli 25-26 marca znów będzie możliwość odwiedzenia rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar. Rośliny wciąż kwitną i wyścielają runo lasu białym dywanikiem. Pomimo gorszej prognozy pogody na weekend, to z pewnością warto wybrać się na spacer do rezerwatu – wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko.

– Prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu w rezerwacie. W związku z opadami deszczu kładka w rezerwacie może być śliska. Zwracamy uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się oraz na korzystanie z odpowiedniego obuwia. W rezerwacie pełnią służbę pracownicy nadleśnictwa – prosimy o stosowanie się do ich zaleceń.

Śnieżycowy Jarflorystyczny rezerwat przyrody założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i ogółem na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum).

Przyroda i historia

Rezerwat początkowo zajmował 4,21 ha. W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,52 ha, a powierzchnia otuliny 8,94 ha[1]. Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Starczanowo, w gminie Murowana Goślina (powiat poznański) i podlega ochronie częściowej.

Śnieżyca rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku. Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu 20 do 120 lat. W runie, oprócz śnieżycy, występują też m.in. przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i złoć żółta[2].

Turystyka

Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, którą można osiągnąć idąc ze Starczanowa lub z Uchorowa (drogowskazy). W pobliżu przechodzi też konny Wilczy szlak.

Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko i Wikipedia

Czytaj także

Powitaj wiosnę w rezerwacie [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Będzie wycieczka do Śnieżycowego Jaru

Redakcja

Słynne śnieżyce już kwitną! W najbliższy weekend można będzie odwiedzić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar [FOTO]

Redakcja