Okno na Wągrowiec
Kultura Religia Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

W GOŁANIECKIM ZAMKU POWSTANIE MUZEUM. Marszałek przekaże na jego urządzenie 9 milionów złotych

artdent baner

Kolejne dwa miliony złotych przeznaczone zostaną na naprawę zniszczeń kościoła pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy.

W poniedziałek Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę o dofinansowaniu rewitalizacji zamku w Gołańczy środkami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt Miasta i Gminy Gołańcz pn. „Rewitalizacja terenu przy zamku Kasztelańskim” polega na modernizacji i przebudowie dawnego zamku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego. Zamek zostanie zaadaptowany na muzeum.

Jedna z sal stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, która oprócz pełnienia funkcji konferencyjnej – z wykładami o zamku w trakcie spotkań – będzie także służyć lokalnej społeczności i władzom samorządowym, jako miejsce spotkań oraz organizacji imprez okolicznościowych.

Muzeum prezentować będzie przede wszystkim historię średniowiecznego zamku. Elementem ekspozycji muzealnej będą zachowane XIV-wieczne, gotyckie mury zamku.

Całkowita wartość projektu to blisko 9,8 mln zł, a marszałkowskie dofinansowanie unijne stanowi ponad 8,3 mln zł.

Równocześnie, również wczoraj, marszałek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie naprawy zniszczeń kościoła p.w. św. Wawrzyńca w Gołańczy po pożarze z kwietnia 2019 r., w tym powstrzymanie procesu niszczenia, a także działania mające na celu przywrócenie możliwie wiernie utraconych walorów plastyczno-estetycznych obiektu.

W ramach prac konserwatorskich i restauracyjnych przeprowadzone zostaną działania wewnątrz świątyni, polegające na odnowieniu powierzchni ścian i wnętrza zabytkowego kościoła, witraży, ściennych dekoracji malarskich i jego wyposażenia, w dużej części wpisanego do rejestru zabytków ruchomych. Ponadto wykonany zostanie nowy prospekt organowy wraz z renowacją instrumentu.

W całkowitej wartości projektu sięgającej blisko 2,5 mln zł, unijne wsparcie z WRPO stanowi ponad 2,1 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Zdjęcie: Urząd Miasta i Gminy Gołańcz

Czytaj także

Seniorzy dostali opaski bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

Redakcja

ALE JUBILEUSZ: 40-lecie kapłaństwa [ZDJĘCIA]

Redakcja

W popularnym serialu „Ojciec Mateusz” podano numer telefonu do… gołanieckiego „Orlika”

Redakcja