Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wydarzenia

Uwaga! Zła jakość powietrza w najbliższych dniach! Najgorzej będzie w środę!

artdent baner

Prognozy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przewidują, że w powiecie wągrowieckim przekroczone będą normy dopuszczalnego stężenia pyłów.

Dzisiaj, jutro i pojutrze w całym powiecie wągrowieckim średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczą dopuszczalne normy. Najgorzej ma być w środę, gdy w samym Wągrowcu stężenie pyłów będzie ponad dwukrotnie wyższe od dopuszczalnej normy i przekroczy tak zwany poziom informowania, gdy służby muszą już poinformować mieszkańców o smogu.

Jak będzie w następnych dniach, na razie nie wiadomo, bowiem GIOŚ przedstawia prognozy na bieżącą i dwie kolejne doby.

Co ciekawe, polskie normy są bardzo łagodne. Gdyby taki poziom zanieczyszczenia, jak obecnie w Wągrowcu, odnotowano na przykład w Paryżu, to ogłoszony zostałby tam już alarm smogowy.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.

Dopuszczalna norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się dopiero, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 100 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy dobowego stężenia ustalono na poziomie 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Aktualny stan powietrza w Wągrowcu zawsze możesz sprawdzić na stronie głównej naszego portalu.

Kilka dni temu informowaliśmy też, że WĄGROWIEC JEST WŚRÓD MIEJSCOWOŚCI ZAGROŻONYCH PRZEKROCZENIEM ROCZNYCH NORM ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA!

kondolencje Szulczewska

Czytaj także

BEZ SŁÓW: Księży Kacerek i dworzec widziany z lotu ptaka [FOTO]

Redakcja

Mistrzostwa Powiatu w Strzelectwie Sportowym już za nami [FOTO]

Redakcja

Święcenia kapłańskie. Będzie nowy wikariusz w wągrowieckiej parafii

Redakcja