Okno na Wągrowiec

Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

UWAGA! WĄGROWIEC WŚRÓD MIEJSCOWOŚCI ZAGROŻONYCH PRZEKROCZENIEM ROCZNYCH NORM ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA!

kondolencje-Eugeniusz-Hanczuk

Analizę przeprowadził Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu.

Na podstawie dokonanej analizy stwierdzono, że istnieje ryzyko przekroczenia dozwolonej liczby dobowych przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w roku 2019 na następujących stanowiskach pomiarowych:

  • Poznań, ul. Spychalskiego
  • Kalisz, ul. Wyszyńskiego
  • Gniezno, ul. Paczkowskiego
  • Piła, ul. Kusocińskiego
  • Wągrowiec, ul. Lipowa.

Na stanowiskach w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego, Nowym Tomyślu, Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie normy zostały już przekroczone.

Dodatkowo stwierdzono ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu dla wszystkich stanowisk pomiarowych w naszym województwie.

Analiza wyników pomiarów obejmuje okres od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że na 230 miast i gmin w Wielkopolsce, GIOŚ posiada stacje pomiarowe w zaledwie 13-tu. Mimo więc faktu, że obiektywnie mamy zanieczyszczone powietrze, nie oznacza to, że jest ono gorsze niż w większości wielkopolski miejscowości. Po prostu w 94 procentach z nich nie prowadzi się żadnego monitoringu zanieczyszczeń.

Aktualny stan powietrza w Wągrowcu zawsze możesz sprawdzić na stronie głównej naszego portalu.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.

Dopuszczalna norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się dopiero, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 100 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy dobowego stężenia ustalono na poziomie 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Czytaj także

RAPORT DZIENNY: 7 nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 w powiecie. Prawie 300 osób na kwarantannie

Remigiusz Priebe

JEST PRACA: Poszukiwana pomoc administracyjna w wągrowieckim urzędzie

Remigiusz Priebe

KORONAWIRUS U NAS: 8 nowych ZAKAŻEŃ. 302 osoby nadal są na kwarantannie

Krzysztof Czapul