Wystartował sezon grzewczy, a wraz z nim zaczęły się problemy z jakością wągrowieckiego powietrza.
Dwa sensory badające powietrze w Wągrowcu wskazały dzisiejszego wieczora, około godziny dwudziestej, znacznie przekroczone normy stężenia pyłów PM2,5 (miejscami ponad trzykrotnie) oraz PM10 (ponad dwukrotnie).
Poniżej prezentujemy aktualny stan powietrza w Wągrowcu (odczyt z sensorów w czasie rzeczywistym).
Przy takim przekroczeniu norm przede wszystkim należy unikać przebywania na zewnątrz, jeśli to możliwe. Zwłaszcza osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Okna też powinny być dzisiaj zdecydowanie zamknięte!
Aktualną jakość powietrza możesz zawsze sprawdzić na stronie głównej Portalu Okno na Wągrowiec, na której publikujemy w czasie rzeczywistym odczyty dwóch wągrowieckich sensorów: na ulicy Średniej i na ulicy Grunwaldzkiej.
PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:
• nasilenie astmy,
• osłabienie czynności płuc,
• nowotwory płuc, gardła i krtani,
• zaburzenia rytmu serca,
• zapalenie naczyń krwionośnych,
• miażdżycę,
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego,
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.
Pył zawieszony PM10 przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Jak zatem widać, aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.