Okno na Wągrowiec


Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

UWAGA! CAŁA POLSKA OD SOBOTY W STREFIE CZERWONEJ! Lokale tylko na WYNOS. Seniorzy i dzieci zostają W DOMACH. Nauczanie w szkołach częściowo ZDALNE

Wiemy, jakie obostrzenia będą obowiązywały w całej Polsce po likwidacji żółtych stref.

Dzisiaj o tej decyzji poinformował premier Mateusz Morawiecki. To oczywiście skutek rosnącej codziennie liczby osób zakażonych koronawirusem w całym kraju. Jego zdaniem efekty tych obostrzeń poznamy najwcześniej za 10-14 dni.

OBOSTRZENIA W CZERWONEJ STREFIE:

Lokale gastronomiczne

Lokale zamknięte dla klientów, mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos. To wprowadzone na razie na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

Nauczanie

W szkołach podstawowych klas od IV do VIII zajęcia prowadzone tylko zdalnie (to nowość). Także w szkołach ponadpodstawowych zajęcia tylko zdalne (tak już było w „czerwonej strefie”).

Seniorzy

Seniorzy powyżej 70 roku życia, którzy nie pracują, nie powinni wychodzić z domu. Ruszy program „Ochrona Seniora”, wolontariusze mają zająć się udzielaniem im pomocy, na przykład przy robieniu podstawowych zakupów (to nowość).

Dzieci

Kolejne obostrzenie ma dotyczyć dzieci i młodzieży do lat 16. W godzinach od 8 rano do 16 obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez osoby dorosłej (to nowość).

Handel

Nowe restrykcje dotkną również handlu. W strefach czerwonych obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych. W sklepach o powierzchni do 100 m2 przebywać może tylko 5 osób na kasę, natomiast w sklepach powyżej 100 m2 przebywać może 1 osoba na 15 m2 (tak już było w „strefie czerownej”).

Wesela

W żółtych strefach można było organizować wesela i inne okolicznościowe przyjęcia z udziałem maksymalnie 20 osób. Gdy cała Polska stanie się czerwoną strefą, to będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji wesel na terenie całego kraju (tak już było w „strefie czerownej”).

Zgromadzenia

W zgromadzeniach publicznych uczestniczyć będzie mogło tylko do 5 osób (to nowość, bo dotąd było to maksymalnie 10 osób).  

Czytaj także

BURMISTRZ KŁECKA W SZPITALU. Adam Serwatka walczy z koronawirusem

Remigiusz Priebe

SANEPID INFORMUJE: U nas KILKASET osób MNIEJ na KWARANTANNIE. Kilkadziesiąt osób WIĘCEJ aktywnie ZAKAŻONYCH

Krzysztof Czapul

19 NOWYCH ZAKAŻEŃ w powiecie wągrowieckim

Krzysztof Czapul