Okno na Wągrowiec
Wiadomości Zwierzęta

SETKI KUROPATW I BAŻANTÓW WYPUSZCZONO WOKÓŁ WĄGROWCA. Pomagały dzieci [ZDJĘCIA/FILM]

Gmina Wągrowiec przeprowadziła akcję wysiedlenia bażantów oraz kuropatw do środowiska. Jest to kontynuacja wieloletnich starań gminy o odbudowę populacji tych ptaków.

Do udziału w akcji wysiedlania zwierzyny drobnej, wzorem ubiegłego roku, wójt Przemysław Majchrzak zaprosił uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy. Członkowie kół łowieckich biorących udział w akcji opowiedzieli uczniom o wypuszczanych gatunkach ptaków, o ich pochodzeniu oraz o zagrożeniach z jakimi spotykają się w środowisku.

Dzisiaj kolejny raz wypuszczono 100 bażantów nad naszym jeziorem! Uczestniczyły w tym dzieci ze szkoły w Pawłowie Żońskim!

Opublikowany przez Bracholin Wieś Piątek, 18 września 2020

Łącznie na terenach sprzyjających żerowaniu drobnych ptaków wysiedlono 150 kuropatw oraz 150 bażantów. W okolicach miejscowości Potulice oraz Runowo wysiedlono 100 kuropatw, kolejnych 50 kuropatw oraz 50 bażantów wysiedlono między miejscowościami Łekno i Wiśniewo, natomiast niedaleko miejscowości Bracholin i Rgielsko wysiedlono 100 bażantów.

Ptaki, zakupione ze środków gminy Wągrowiec, wyhodowane zostały przez OHZ „Ptaszkowo” Gospodarstwo Rolne ze Skoków.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy udziale Koła Łowieckiego nr 26 „Zając” oraz Koła Łowieckiego nr 32 „Jeleń”. Przez pierwszych kilka tygodni w celach adaptacyjnych koła łowieckie, na których obszarze dzierżawy wysiedlono ptaki, będą zapewniać im dostęp do paszy w karmnikach oraz wody w poidłach, dopóki samodzielnie nie rozpoczną żerowania.

Ptaki wysiedlone zostały w naturalny biotop. W celu ochrony wypuszczonej zwierzyny wójt gminy Wągrowiec nie zezwala na prowadzenie odstrzału wysiedlonych bażantów i kuropatw w żadnej liczbie. Koła łowieckie, na których obszarze dzierżawy wypuszczono ptaki, zobowiązane są do wprowadzenia w planie łowieckim zakazu odstrzału danego gatunku dzikiego ptactwa, którego osobniki zostały wysiedlone.

Na naszych terenach naturalnymi wrogami kuropatw oraz bażantów są lisy, a także niektóre gatunki ptaków drapieżnych, takie jak sowy, jastrzębie. Zarówno bażanty jak i kuropatwy są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są m.in. owady i gąsienice, które są szkodnikami upraw.

Naturalnym biotopem bażantów są tereny dość wilgotne, gęste zarośla nadrzeczne, skraje pól uprawnych, skraje mniejszych drzewostanów o gęstym podszycie, a także łany trzcin. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania i urozmaiconych żerowisk.

W okresie zimowym stado kuropatw zasypia w otwartym terenie. Przed zaśnięciem ptaki skupiają się w zwartą grupę, której członkowie zwróceni są głowami na zewnątrz. W ten sposób zapewniają sobie wzajemne ogrzewanie oraz chronią się przed atakami intruzów.

Źródło: Gmina Wągrowiec

Czytaj także

WYBORY: Nowy burmistrz Wągrowca i Gołańczy oraz wójt gminy Wągrowiec

Redakcja

WYBORY: W Wągrowcu, Gołańczy i gminie Wągrowiec w niedzielę znów będziemy głosować

Redakcja

Targ wielkanocny. To już w najbliższą niedzielę!

Redakcja