Okno na Wągrowiec

Gorący temat Na sygnale Samorząd i polityka Wiadomości

SĄD WYDAŁ ODWROTNE POSTANOWIENIE WS. PRZEKAZANIA SPISU WYBORCÓW POCZCIE. Postępowania wójta gminy Wągrowiec prokuratura badać nie musi

W ciągu kilku dni Sąd Rejonowy w Wągrowcu wydał dwa, zupełnie odmienne postanowienia w identycznych sprawach, dotyczących przekazania poczcie przez włodarzy gmin spisów wyborców.

Wczoraj Sąd Rejonowy w Wągrowcu odrzucił zażalenie na prokuratorską odmowę wszczęcia śledztwa ws. przekazania poczcie spisu wyborców przez wójta gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Tymczasem zaledwie tydzień wcześniej w tym samym sądzie podobne zażalenie ws. wójta gminy Wapno Macieja Kędzierskiego uwzględniono i nakazano śledztwo.

Informowaliśmy o tym w artykule CZTERECH WÓJTÓW I BURMISTRZÓW od nas będzie jednak ściganych ZA PRZEKAZANIE spisów wyborców POCZCIE? Sąd nakazał prokuraturze zająć się sprawą.

Jest to o tyle zaskakująca decyzja, że obie sprawy są praktycznie identyczne i obie rozpatrywane były w tym samym sądzie. Prowadzili je jednak różni sędziowie. Decyzję w sprawie wójta Wapna podjął sędzia Jacek Bytner, natomiast w sprawie wójta gminy Wągrowiec decydowała sędzia Agnieszka Węgorek.

Przypomnijmy, że w sprawie wójta Kędzierskiego sąd uznał, że na dzień przekazania danych wyborców nie weszły jeszcze w życie przepisy odpowiedniej ustawy. Takie działanie wójta gminy Wapno było możliwe dopiero od 9 maja. Sąd powołał się także na artykuł 7. Konstytucji RP, który określa, ze organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Tymczasem, jak poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski, w sprawie wójta gminy Wągrowiec sąd stwierdził, że rzeczywiście dopiero 9 maja możliwe było udostępnianie spisu wyborców operatorowi pocztowemu, aczkolwiek w działaniu wójta nie można dopatrzeć się umyślności w działaniu, czyli zamiaru bezpośredniego bądź ewentualnego.

W uzasadnieniu sędzia Agnieszka Węgorek wskazała, że wójt przed podjęciem decyzji o przekazaniu danych zapoznał się ze stanowiskiem wojewody wielkopolskiego, przewodniczącego PKW, oświadczeniem prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz stanowiskiem inspektora danych osobowych. Wszystkie podmioty wskazały, że istnieje podstawa prawna do udostępnienia danych osobowych operatorowi pocztowemu, o ile wniosek spełnia wymogi formalne.

– W związku z powyższym sąd uznał, że wójt gminy Wągrowiec zapoznając się z takimi stanowiskami organów, w tym prezesa UODO, podjął należyte starania w celu wyjaśnienia czy może udostępnić te dane i w związku z tym nie można mu zarzucić umyślności w działaniu – powiedział agencji sędzia Brzozowski.

Zażalenia są rozpatrywane, ponieważ na początku lipca Prokuratura Rejonowa w Wągrowcu uznała, że nie doszło do przestępstwa i odmówiła wszczęcia śledztw w sprawie przekroczenia uprawnień przez czterech wójtów i burmistrzów z naszej okolicy, którzy przekazali dane wyborców Poczcie Polskiej przed planowanymi pierwotnie na 10 maja wyborami prezydenckimi. Chodzi konkretnie o Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz Mieczysława Durskiego, Wójta Gminy Wapno Macieja Kędzierskiego, Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Margonin Janusza Piechockiego.

Zawiadomienia w tej sprawie przeciwko czterem włodarzom złożyło stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Przestępstwa miały polegać na przetwarzaniu bez uprawnienia danych osobowych mieszkańców, obejmujących m.in. imiona, drugie imiona, nazwiska rodowe i przybrane, adresy zamieszkania oraz PESEL-e poprzez przekazanie ich Poczcie Polskiej.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to utworzone w 2003 polskie stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą, czyli zajmujące się monitorowaniem i upublicznianiem działań podejmowanych przez instytucje publiczne lub inne instytucje (np. prywatne korporacje), a także przez osoby mające wpływ na sferę publiczną, w celu wykrycia nieprawidłowości w ich działaniach.

Źródło: Portal Samorządowy

Czytaj także

W tych STACJACH DIAGNOSTYCZNYCH w sobotę SPRAWDZISZ ZA DARMO ŚWIATŁA w samochodzie

Remigiusz Priebe

SANEPID INFORMUJE: Mamy 103 aktywnie ZAKAŻONYCH. 11 osób nadal w SZPITALU, 1519 na KWARANTANNIE. 7 osób WYZDROWIAŁO

Krzysztof Czapul

WAŻNE: Wągrowiecki Dzienny Dom Opieki Medycznej WSTRZYMAŁ działalność

Redakcja