serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Gorący temat Wiadomości Wydarzenia Zdrowie

Przyjdź i POMÓŻ Agacie. Potrzebny jest SZPIK. Zostań DAWCĄ


zatrudnie
artdent baner

W MDK w Wągrowcu odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Dla Agaty lub innych potrzebujących na całym świecie.

Agata Szocińska to młoda kobieta, dwudziestoparoletnia mieszkanka pobliskiego Janowca Wlkp. Niestety, jakiś czas temu usłyszała, że jest poważnie chora – to rak krwi.

W pomoc natychmiast zaangażowali się jej bliscy. Jedną z bardziej skutecznych metod jest przeszczep szpiku kostnego. Niestety, znalezienie odpowiednego dawcy jest jak szukanie igły w stogu siana. Stąd pomysł jak największych poszukiwań.

Już jutro, w sobotę 23 października będziemy mogli pomóc Agacie lub wielu innym potrzebującym. W  galerii wągrowieckiego MDK, w godzinach 13.00-18.30 będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.

Co ważne, trzeba mieć skończone 18 lat, ale nie więcej niż 55 lat.

Organizatorem jest Leszek Borus z HDK-PCK przy Zakładach Linii Kolejowych w Poznaniu.

Fundacja DKMS

– fundacja, niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego.

Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

DKMS został założony w 1991 roku z inicjatywy dr. Petera Harfa w oparciu o historię jego cierpiącej na białaczkę żony Mechtild Harf, dla której jedyną szansą było przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Od tego czasu, chcąc zwiększyć szanse na znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w Niemczech (1991), w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011), Wielkiej Brytanii (2013), Chile (2018) i Indiach (2019)[4].

 Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 9 mln potencjalnych dawców oraz ponad 78 000 pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji otrzymało komórki macierzyste bądź szpik kostny od dawcy zarejestrowanego w DKMS.

Czytaj także

Wypadek i kolizja z udziałem rowerzystów. Jeden z nich doznał wielu obrażeń [FOTO]

Redakcja

Znana wągrowiecka firma ma już 40 lat! [FOTO]

Redakcja

Dzisiaj radni wygaszą mandat Marka Piekutowskiego

Redakcja