Okno na Wągrowiec

Wiadomości Wydarzenia

OSTRZEŻENIE IMGW: Cały dzień burze z ulewami, wichurami i gradem. Najgorzej po południu i wieczorem

BNP-misja-sam-800x600

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla powiatu wągrowieckiego.

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Poznaniu ostrzega, że na terenie naszego powiatu prognozuje wystąpienie okresami burz z opadami deszczu od 20 do 30 litrów, a miejscami nawet 40 litrów na metr kwadratowy oraz z porywami wiatru do 90 kilometrów na godziną. Lokalnie mogą wystąpić także opady gradu.

Synoptycy dodają, że najsilniejsze zjawiska przewidywane są w drugiej połowie dnia. IMGW równocześnie zastrzega, że Istnieje możliwość podniesienia stopnia ostrzeżenia.

Na naszym obszarze występują już burze. Towarzyszą im opady deszczu 5-10 mm/10 minut, a ponieważ przemieszczają się wolno, to sumy godzinowe mogą wynosić 20-30 mm. Możliwy grad. Aktualnie nie notuje się silniejszych porywów wiatru. W najbliższych godzinach burze nadal się będą rozwijać. Największa dynamika rozwoju burz spodziewana jest w godzinach południowych, a największa intensywność burz po południu i wieczorem – opisują aktualny stan stan synoptycy.

Ostrzeżenie jest póki co żółte, czyli ma pierwszy, najniższy stopień. Obowiązuje cały dzień dzisiaj, w poniedziałek 20 lipca do godziny 21.00 wieczorem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 95 procent.

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia? Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Źródło: IMGW
Infografiki: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

kondolencje Tyrakowska
Kondolencje Garbatowski

Czytaj także

IMGW OSTRZEGA: W nocy u nas przymrozki!

Remigiusz Priebe

OSTRZEŻENIE IMGW: Będzie u nas SILNY WIATR. Nawet do 90 km na godzinę

Krzysztof Czapul

PODWÓJNE OSTRZEŻENIE IMGW: W niedzielę u nas WICHURY I ULEWY!

Remigiusz Priebe