Okno na Wągrowiec

Kultura Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

NARESZCIE! Wągrowieckie rzeźby powróciły i… noszą maseczki [ZDJĘCIA]

Do parku przy amfiteatrze oraz na nadjeziorną promenadę powróciły rzeźby, które stały tutaj od początku lat 70.

Rzeźby zostały wyczyszczone i ponownie dodają uroku popularnemu wśród spacerowiczów miejscu. Od kilku dni – dzięki małżeństwu państwa Kuźniarków – przypominają też wągrowczanom o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Przypomnijmy, że rzeźby ustawione w parku przy amfiteatrze oraz na wągrowieckiej promenadzie nad Jeziorem Durowskim, to efekt plenerów rzeźbiarskich, które od 1973 roku przez kilka sezonów odbywały się w naszym mieście. Wzięło w nich udział wielu uznanych artystów rzeźbiarzy, m.in. Mieczysław Chojnacki, Eugeniusz Olechowski, Edward Smolibowski, Marian Banasiewicz i Benedykt Kasznia. Niestety, nie wszystkie z wykonanych wówczas prac przetrwały do dzisiaj.

Wągrowczanie przyzwyczaili się do ich obecności w przestrzeni parkowo-promenadowej i dla wielu to właśnie te rzeźby stanowią o charakterze tych miejsc. Przy okazji wpływają one na kształtowanie wrażliwości estetycznej przechodniów.

Maseczki zakrywające usta i nosy rzeźb wykonała bezpłatnie pani Marysia Kuźniarek, która wspólnie z mężem zawiesiła je, aby promować potrzebę ich noszenia w miejscach publicznych i w ten sposób ograniczanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Czytaj także

UWAGA! OSZUST próbuje OKRAŚĆ EKSPEDIENTÓW w Wągrowcu i okolicy!

Remigiusz Priebe

WĄGROWIEC: Od poniedziałku AUTOBUSY WRACAJĄ na ulice miasta

Remigiusz Priebe

POŻAR W WĄGROWCU: Znów zapaliły się sadze [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe