Okno na Wągrowiec

Kronika Społeczeństwo Wiadomości

NA STAREJ FOTOGRAFII: Tak sadzili las w Wągrowcu ponad 100 lat temu

Kolejna niezwykła fotografia ze zbiorów wągrowieckiego Muzeum Regionalnego.

Ostatnio pisaliśmy o niezwykłej rodzinie, która nie mogąc patrzeć na śmieci w wągrowieckich lasach, sama wzięła się za ich uprzątnięcie. Przy tej okazji warto przypomnieć, kto ten las sadził, wiele, wiele lat temu…

Pracownicy naszego muzeum wyjaśniają, że lasy w północnej części Wągrowca zostały posadzone na obszarze dawnych upraw majątku durowskiego.

– Majątek ten przez sto lat pozostawał w rękach rodziny Kegli, a zalesienie znacznej jego części przeprowadzono po przejęciu go przez władze pruskie (ostatnia dekada XIX wieku). We wcześniejszym okresie rozległy las znajdował się na południe od Wągrowca, w tym na obszarze dzisiejszego Berdychowa i Taszarowa. Był to las, który przez wieki nazywano „Lesiskiem” – tłumaczą nasi muzealnicy.

Na fotografii, którą prezentujemy widzimy przerwę śniadaniową, podczas pracy przy sadzeniu młodych sosen w Nadleśnictwie Durowo. To najpewniej 1915 rok.

Na zdjęciu jest młodzież z Wągrowca i Durowa, przy koniu stoi Walenty Kaczmarek z Durowa. Na pniu zaś siedzi leśniczy Woll. Na zdjęciu brakuje nadleśniczego Hintelmanna, który rezydował w siedzibie nadleśnictwa – dawnym dworku rodziny Kegli w Durowie.

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu (fotografia koloryzowana)

kondolencje-Eugeniusz-Hanczuk
Kondolencje Wziech 1

Czytaj także

Marzenia o własnym „M” mogą się spełnić! Warto przyjrzeć się mieszkaniom „Nad Nielbą” w Wągrowcu

MATERIAŁ PROMOCYJNY

12 lat temu ARTUR SIÓDMIAK wykonał NAJSŁYNNIEJSZY RZUT w historii polskiej piłki ręcznej [WIDEO]

Remigiusz Priebe

Masz sprawę do wągrowieckiego magistratu? Zaproś do domu Mobilnego Urzędnika

Remigiusz Priebe