Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości

Manfred Stephan Honorowym Obywatelem Wągrowca

Rada Miejska w Wągrowcu podjęła uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Wągrowca mieszkańcowi partnerskiej gminy Adendorf w Niemczech – Manfredowi Stephanowi.

Manfred Stephan jest już niemal 20 lat  członkiem Stowarzyszenia Partnerskiego Adendorf – Wągrowiec, a od 2009 roku jego przewodniczącym. Funkcję tę pełni nieprzerwanie do dzisiaj, inicjując i organizując od kilkunastu lat współpracę mieszkańców naszych gmin.

To między innymi dzięki wsparciu Stowarzyszenia oraz osobistemu zaangażowaniu Manfreda Stephana w kolejnych latach rozwijała się wymiana młodzieżowa pomiędzy Wągrowcem i Adendorfem. Były to zarówno wzajemne wizyty sportowców, jak i ciekawe projekty młodzieżowe, takie jak np. „Przyjaźń w obiektywie” (rok 2014) oraz „Partnerstwo przezwycięża granice” (rok 2015). Należy także wspomnieć o  współpracy kulturalnej, którą urzeczywistniały wizyty wągrowieckich artystek i artystów w Adendorfie, jak i ich koleżanek i kolegów w Wągrowcu. Można tutaj dla przykładu wymienić bardzo pozytywnie przyjęte w Jakubowym Grodzie występy zespołu Harmonikanten w 2009 roku oraz później w 2019 roku – podczas festiwalu kulinarnego „Posmakuj Europy”, zorganizowanego z okazji święta Europy.

Katalog wspólnych działań pomiędzy mieszkańcami Wągrowca i Adendorfu był i jest o wiele szerszy i obejmuje między innymi kontakty pomiędzy naszymi strażakami, strzelcami kurkowymi, siatkarzami. Na osobną uwagę zasługuje współpraca grupy „Du und Ich” z Adendorfu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wągrowcu, której owocami były między innymi projekt Ciemna Kawiarnia / Cafe Dunkel, zrealizowany w 2010 roku w Wągrowcu i przybliżający wszystkim zainteresowanym problemy osób niewidzących, oraz projekt „Inkluzja” z 2017 roku, w ramach którego grupa wągrowieckich artystek wystawiała swoje prace w Adendorfie.

Do wielu zasług Manfreda Stephana należy dopisać także wzbogacenie zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, pomógł on bowiem w sprowadzeniu do naszego miasta pięknego posrebrzanego pucharu z połowy XIX wieku, który w 1862 roku został podarowany przez Theodora Otta ówczesnemu burmistrzowi Wągrowca Teodorowi Albertiemu i jego żonie z okazji srebrnej rocznicy małżeństwa.

Źródło: wagrowiec.eu

Na zdjęciu: Manfred Stephan wraz z dyrektorką wągrowieckiego Muzeum Regionalnego Małgorzata Kranc-Rybyczńska

Czytaj także

GARNETZ NA PONIEDZIAŁEK: Po wyborach wraca stare, czyli nasz powiatowy kabaret

Krzysztof Garnetz

Koncert duetu organowego Colloque des Claviers [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Najpierw kradli czereśnie na oczach właścicieli i ich obrażali. Później porwali telefon i uciekli. Policja ich złapała

Redakcja