Okno na Wągrowiec
Image default

Zdzisław Najmrodzki w czasach PRL-u z więzień i aresztów uciekał aż… 29 razy! Teraz zagra go aktor z Wągrowca.

Film pod tytułem „Najmro” będzie wysokobudżetowym kinem akcji, opartym na prawdziwej historii Zdzisława Najmrodzkiego, najsłynniejszego zbiega czasów PRL, który w latach 70. i 80. aż 29 razy uciekał z więzień oraz aresztów i wymykał się milicyjnym pościgom, stając się legendą za życia – donosi strona filmstart.pl.

Zdzisław Najmrodzki

Zdzisław Najmrodzki uciekał między innymi z pociągu (wykorzystał pijaństwo konwojujących go milicjantów), okratowanego pomieszczenia sądu w Gliwicach (jego kompani przepiłowali kraty), warszawskiego pałacu Mostowskich (wyszedł w odzieży milicjanta). Spektakularnie uciekł z gliwickiego aresztu – ze spacerniaka w trakcie spaceru, za pomocą wykonanego przez jego kompanów podkopu. W celi pozostawił do naczelnika aresztu list, w którym podziękował mu za gościnę. Motyw tej ucieczki został wykorzystany w polskim filmie sensacyjnym Juliusza Machulskiego pt. „VIP” z 1991 roku – czytamy na Wikipedii.

Najmrodzkiego złapano ostatecznie w 1989 roku, został skazany na 20 lat pozbawienia wolności za kradzieże i na 7 lat za ucieczki. W listopadzie 1994 prezydent RP Lech Wałęsa ułaskawił go jako osobę zresocjalizowaną. Najmrodzki zarzekał się wtedy, że nie wróci już na drogę przestępczą, a poświęci się biznesowi. Zginął niecały rok później w wypadku drogowym koło Mławy. Prowadzone brawurowo przez niego BMW wpadło w poślizg i uderzyło w jadący z przeciwka samochód ciężarowy. Jak się okazało, samochód, którym jechał, był kradziony, tablice rejestracyjne były fałszywe, a on sam miał przy sobie dowód osobisty na inne nazwisko.

Obraz zapowiadany jest jako film sensacyjny z elementami kina biograficznego, ujęty w konwencji ballady łotrzykowskiej. W filmie oprócz Dawida Ogrodnika zagrają również: Jakub Gierszał („Najlepszy”), Robert Więckiewicz („Kler”). Budżet filmu szacowany jest na 8 mln złotych. Zdjęcia do filmu właśnie wystartowały kilka dni temu. Planowana data premiery to październik 2020.

Dawid Ogrodnik uważany jest za jednego z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Chętnie wciela się w postaci, które są wyzwaniami i wymagają od niego przeistoczenia się w granego bohatera. Jego aktorskie metamorfozy wzbudzają zachwyt krytyków i widzów. Tak zagrał w „Chce się żyć”, gdzie był niepełnosprawnym chłopakiem. W „Jesteś Bogiem” zagrał słynnego rapera kultowej Paktofoniki. W „Ostatniej Rodzinie” był słynnym tłumaczem i radiowcem Tomkiem Beksińskim. A za chwilę na ekrany kin wejdą następne produkcje. Dawid będzie słynnym himalaistą (zresztą mieszkającym niedaleko Wągrowca) Adamem Bieleckim w filmie o tragicznej wyprawie na Broad Peak (premiera 2020) oraz młodym… Józefem Piłsudskim.

Powyżej ujęcie wideo z planu filmu o Najmrodzkim, opublikowane przez aktora Andrzeja Andrzejewskiego. Poniżej galeria ze słynnymi metamorfozami Dawida Ogrodnika.  

Czytaj także

Policja ZATRZYMAŁA 8 POSZUKIWANYCH osób. Wystarczyła tylko… jedna doba!

Redakcja

Był poszukiwany przez sąd. Namierzyli go policjanci

Redakcja

Policjanci skontrolowali auto. Kierowca był POSZUKIWANY. Już trafił do WIĘZIENIA

Redakcja