Okno na Wągrowiec
Gorący temat Komunikacja Wiadomości

Będzie modernizacja linii kolejowej od Wągrowca do granicy z woj. kujawsko-pomorskim!

To nie jest jedyna dobra wiadomość. W Wągrowcu powstanie drugi przystanek – Wągrowiec Południe.

PKP PLK ogłosiły przetarg na długo wyczekiwaną modernizację linii kolejowej nr 356, na odcinku od stacji Wągrowiec do granicy województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Zmodernizowany zostanie odcinek kolejowy o długości 26 kilometrów. Pociągi pasażerskie będą mogły tam jeździć z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h.

Co ważne, pomiędzy Wągrowcem a Poznaniem powstanie nowa mijanka – w Roszkowie Wągrowieckim. Wybudowany będzie tam drugi tor i peron. Taka sama mijanka będzie też w Grylewie pomiędzy Wągrowcem a Gołańczą.

Bardzo dobra jest też wiadomość dla samego Wągrowca, bo wreszcie powstanie tu drugi przystanek kolejowy. W okolicy ulicy Gnieźnieńskiej i Jankowskiej będzie Wągrowiec Południowy.

Przystanki w Kobylcu, Laskownicy i Panigrodzu zostaną zmodernizowane, a całkiem odnowiony zostanie ten w Gołańczy.

Jak czytamy na portalu Rynek Kolejowy, prace obejmą także systemy sterowania ruchem kolejowym, wymianę nawierzchni na przejazdach kolejowo-drogowych i modernizację obiektów inżynieryjnych.

W czasie remontu wprowadzana będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Uniknąć tego uda się podczas budowy mijanki w Roszkowie i nowego przystanku w Wągrowcu. Tam prace będą wykonywane w godzinach nocnych.

Rynek Kolejowy wyjaśnia, że wykonanie przedmiotu umowy ma zostać zrealizowane w ciągu 18 miesięcy od dnia jej podpisania, natomiast właściwe prace budowlane mają zostać zakończone w ciągu 14 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Docelowo ten odcinek ma być alternatywnym połączeniem Poznania z Bydgoszczą przez Wągrowiec, ale na razie nie wiemy co rewitalizacją tej trasy po stronie województwa kujawsko-pomorskiego.

Źródło: Rynek Kolejowy

Czytaj także

Uroczyste obchody z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy PCK [FOTO]

Redakcja

Dla kogo Jakuby 2024?

Redakcja

Nasi policjanci oddali cześć zmarłemu żołnierzowi [FILM]

Krzysztof Czapul