Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

Potrącenie 12-letniej rowerzystki na pasach. Winna rowerzystka i kierująca autem [FOTO]

Do tego zdarzenia doszło w sobotę, około godziny 16:00 na ul. Gnieźnieńskiej w Wągrowcu.

12-letnia dziewczynka, jadąc rowerem, przejeżdżała przez przejście dla pieszych. W tym momencie uderzyła w nią toyota yaris. Rowerzystka wpadła na maskę samochodu.

– Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta, aby przedostać się na druga stronę jezdni, powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych – tłumaczą funkcjonariusze.

Policjanci w zdarzeniu zwrócili uwagę, że koleżanka dziewczynki, która wraz z nią jechała na drugim rowerze tak właśnie się zachowała. Przed przejściem dla pieszych zsiadła z roweru i dalej go prowadziła obok jadącej na rowerze koleżanki.

– Obowiązku zsiadania z roweru nie ma, gdy rowerzysta przejeżdża przez przejazd rowerowy, bądź taki przejazd jest wyznaczony przy przejściu dla pieszych. Jednak ważne jest, aby rowerzysta zachował szczególną ostrożność i upewnił się czy może bezpiecznie przejechać przez jezdnię – objaśnia policja.

UWAGA!

Gdy rowerzysta ma zamiar skorzystać z przejazdu dla rowerów i jest to związane ze zmianą kierunku jazdy, wówczas rowerzysta ma obowiązek czytelnie zasygnalizować ten zamiar, przez wyciągnięcie ręki! A nie każdy o tym pamięta. Nie może też wjechać wprost przed nadjeżdżający samochód!

W ocenie policjantów w zdarzeniu na ulicy Gnieźnieńskiej nie tylko rowerzystka popełniła błąd, przejeżdżając przez przejście dla pieszych, co w tym przypadku naraziło ją na duże niebezpieczeństwo. Błąd popełniła również kierująca toyotą yaris.

– Kierująca nie zachowała ostrożności wymaganej dla kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego analizując przebieg całego zajścia ustalili, że na przejściu dla pieszych znajdowały się dwie dziewczynki, jedna z nich prowadziła rower. Ta, która prowadziła rower musiała się cofnąć, aby uniknąć potrącenia. Samochód uderzył w drugą z nich – szczęśliwie nie odniosła ona poważniejszych obrażeń – tłumaczą policjanci.

Kierująca samochodem osobowym 39-letnia mieszkanka gminy Ujście za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym ukarana została mandatem karnym 1500 zł i 10 punktami karnymi. Jednocześnie materiały tej sprawy trafią również do Sądu Rodzinnego, który będzie decydował w sprawie 12-letniej rowerzystki, która nie zastosowała się do zakazu przejeżdżania rowerem przez przejście dla pieszych.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Czytaj także

Uroczyste obchody z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy PCK [FOTO]

Redakcja

Dla kogo Jakuby 2024?

Redakcja

Nasi policjanci oddali cześć zmarłemu żołnierzowi [FILM]

Krzysztof Czapul