Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na luzie Społeczeństwo To ci historia Wiadomości Wydarzenia

Australijczyk znajduje u nas ślady swoich przodków!

Peter Wollinski od kilku dni zwiedza Ziemię Wągrowiecką. Szuka to swoich korzeni. I je znajduje!

Peter Wollinski ma 64 lata, od trzech lat jest na emeryturze, przez całe dorosłe życie był bankowcem. Ma żonę i dwóch synów. Od urodzenia mieszka w dalekiej Australii, w Aldridge jakieś 60 km od Sydney. Jego ojciec Werner był z pochodzenia Niemcem i protestantem, matka Austriaczką i katoliczką.

W Tarnowie Pałuckim Peter Wollinski spotkał się między innymi z wójtem Przemysławem Majchrzakiem

Historią swojej rodziny zainteresował się kilka lat temu, gdy jego ojciec zaczął chorować na demencję i chcąc pomóc mu ćwiczyć umysł, zaczął wypytywać go o historię rodziny. Wcześniej jego ojciec niechętnie wracał pamięcią do starych czasów.

Peter podczas tych długich rozmów dowiedział się, że jego ojciec przeszedł na protestantyzm w Australii, a jest pochodzenia żydowskiego. Okazało się, że Werner Wollinski urodził się w Wągrowcu w 1921 roku, następnie wraz z rodzicami przeprowadził się do Sulechowa, potem do Berlina, gdzie w wieku 18 lat został objęty programem Australijskiej Żydowskiej Fundacji Dobroczynnej  i ledwie dwa  tygodnie przed rozpoczęciem II wojny światowej wyjechał do Danii, by stamtąd wypłynąć przez Indonezję do Australii. Płynął 6 tygodni.

Ojciec Wernera, a dziadek Petera – Hermann urodził się w naszym Łeknie w 1888 roku. Jego rodzeństwo Samuel, Emil i Roschen też urodzili się w Łeknie. Ich rodzice Wolff i Pauline Wollinski przybyli do Łekna z Wronek.

W kościele w Tarnowie Pałuckim wpisał się do księgi pamiątkowej

Na początku XX wieku mieszkańcy żydowskiego pochodzenia przenieśli się z Łekna do Wągrowca, Pradziadkowie Petera mieszkali na ulicy Jana Pawła (kamienica obok księgarni Muszyńskich), a dziadkowie na ulicy Gnieźnieńskiej (obecnie rozpadający się dom na sprzedaż).

Peter Wollinski od kilku dni przebywa w Polsce. Tu obsługuje go firma https://polishorigins.com/, która zajmuje się poszukiwaniami genealogicznymi. Firma skontaktowała się z urzędem miejskim w Wągrowcu z prośbą o pomoc w odszukaniu osób, które miałyby wiedzę o historii żydowskiej miejscowości.

Pan Peter w ostatnich dniach odwiedził Rogoźno, Wronki, Gołańcz, Wągrowiec i Łekno.

W ubiegłym tygodniu w środę po Wągrowcu oprowadzały pana Petera i jego tłumacza panie: Hanna Matczyńska-Nowak i Alina Grzechowiak z WSSK im. Stanisława Przybyszewskiego. Byli w I LO, gdzie obejrzeli wystawę o historii Żydów w powiecie wągrowieckim, panie oprowadziły ich po mieście, byli na cmentarzu żydowskim (gdzie pochowany został zapewne pradziadek Wolff, zmarł w 1921 roku w Wągrowcu). Odszukali domy, w których niegdyś zamieszkiwali jego przodkowie przed wyprowadzką do Sulechowa.

Peter Wollinski pisze, że jego dziadek Herman urodził się tutaj w 1888 roku, a dla niego ta wizyta to był wielki honor

W czwartek 6 czerwca Peter Wollinski zwiedził najstarszy drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim, gdzie został przywitany przez Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka, historię kościoła opowiedziała mu Wiesława Gruchała – etnograf w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. W Łeknie spotkał się z dziennikarzami i Zbigniewem Tomczakiem prezesem Towarzystwa Miłośników Łekna.

Gość z Australii był zachwycony bardzo pozytywnym przyjęciem w Polsce. Przyznał, że wcześniej nic o Polsce nie wiedział, ale życzliwość z jaką spotykał się na każdym kroku była dla niego wielkim zaskoczeniem.

Peter Wollinski z Danką Chosińską i Zbigniewem Tomczakiem przed kościołem w Łeknie

Przez całą podróż po Ziemi Wągrowieckiej towarzyszyła i pomocą służyła także Danuta Chosińska z WSSK im. Stanisława Przybyszewskiego. Jeśli ktoś znał przodków Petera Wollinskiego (możliwa także pisownia nazwiska Woliński, Wolinski) może skontaktować się z nim poprzez naszą redakcję.

Czytaj także

ZKM: Tak w MAJÓWKĘ kursować będą autobusy w Wągrowcu

Redakcja

Prestiżowe wyróżnienia dla wągrowieckich firm

Redakcja

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja