serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Fotoreportaże Na własne oczy Religia To ci historia Wiadomości

ALE HISTORIA! Wspólnym wysiłkiem uratowali piękny drewniany kościół! [ZDJĘCIA]


zatrudnie
artdent baner

Ten piękny zabytek to pamiątka po zgromadzeniu sióstr benedyktynek i jeden z kilkunastu drewnianych kościołów na szlaku turystycznym puszczy Zielonka.

Wybudowany w 1625 roku w Długiej Goślinie kościół do niedawna groził zawaleniem. Świątynia stoi na gliniastym podłożu, a wylany obok w latach 70-tych ubiegłego wieku beton tylko pogorszył sytuację, bo zatrzymywał wodę pod pozbawionym fundamentów i chylącym się coraz bardziej ku ziemi zabytkiem.

Kościół zamknięto dwa lata temu, a parafianie wraz proboszczem ks. Janem Kwiatkowskim przenieśli się do tymczasowej kaplicy-namiotu. Jednocześnie zaczęto szukać środków na ratowanie świątyni. Koszt generalnego remontu oszacowano na 1,5 miliona złotych.

Na szczęście udało się zebrać potrzebną kwotę, dzięki wsparciu powiatu poznańskiego, gminy Murowana Goślina, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W miniony piątek odbyło się spotkanie podsumowujące remont kościoła, w którym wzięli udział Prymas Polski abp. Wojciech Polak, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w remont i członkowie wspólnot i organizacji działających w parafii.

W naszym kościele zrobiono prawie wszystko. Wygląda, jakby go postawiono na nowo – mówi ks. Kwiatkowski wyliczając długą listę przeprowadzonych prac. Pierwsze to fundamenty, których wcześniej nie było, potem więźba dachowa, pokrycie dachu, wieża, oszalowanie kościoła, stolarka okienna i drzwiowa, ołtarz główny…

Do zrobienia została jeszcze m.in. instalacja elektryczna, do renowacji chór, ołtarze boczne, zabytki ruchome. – Będziemy szukać dalszych środków. Najważniejsze, że mamy się gdzie modlić, że nasz blisko 400-letni kościół został uratowany – mówi proboszcz.

W czasie piątkowego spotkania Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił też ustawioną przy kościele figurę św. Michała Archanioła, którego wstawiennictwu i opiece zawierzono parafię.

Źródła: Archidiecezja Gnieźnieńska, Parafia św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.

Czytaj także

Utrudnienia na drodze pod Wągrowcem. Ruszył remont nawierzchni

Redakcja

APEL POLICJI: Rozpoznajesz go? Okradł kościół! [FILM/FOTO]

Redakcja

Opatówka już wyremontowana [FOTO]

Redakcja