Stało się to dokładnie 3 sierpnia 1923 roku. Starszy jest tylko sztandar OSP w Lesznie.
Jak zwykle informują o tym wągrowieccy muzealnicy.
– Dnia 3 sierpnia 1923 roku poświęcono sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu. Sztandar należy do najstarszych wśród tych, które fundowano po odzyskaniu niepodległości (starszy jest jedynie sztandar OSP w Lesznie, poświęcony w czerwcu 1923 roku) – wyjaśniają pracownicy muzeum.
Co ciekawe, we wrześniu 1939 roku, gdy nastał okres okupacji niemieckiej, sztandar zdeponowano w kościele farnym. Aby uchronić go przed zniszczeniem, strażacy zdecydowali o jego ukryciu.
– Przechowywany był między innymi za piecem i chociaż uległ w kilku miejscach przypaleniu, to jednak przetrwał… Po wojnie strażacy dowiedzieli się, że sztandaru nie należy prezentować publicznie, ponieważ stał się „niesłuszny politycznie”. Został więc zabezpieczony przez druhów OSP i zachowany jako cenna pamiątka przeszłości – zdradzają nasi muzealnicy.
Obecnie jest prezentowany w izbie tradycji pożarnictwa, w tzw. „Wspinalni”. Niestety w 2018 roku poddano sztandar nieudolnej „renowacji”, której skutkiem jest jego nieodwracalne uszkodzenie.
Źródło: Muzeum Regionalne. Na zdjęciu sztandar przed przeróbką. Na płacie widoczne są przepalenia – ślady przechowywania sztandaru w ukryciu w okresie okupacji.