Okno na Wągrowiec

Gorący temat Na sygnale Wiadomości

Zorganizowana GRUPA PRZESTĘPCZA składowała NIEBEZPIECZNE ODPADY pod SKOKAMI i ROGOŹNEM! Przed sądem staną 23 OSOBY

Szajka funkcjonowała w ramach legalnie działających spółek mających siedziby w Budzyniu i Swarzędzu.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom związanym z nielegalnym procederem gospodarowania odpadów szkodliwych dla środowiska. Wśród oskarżonych znalazło się 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się magazynowaniem oraz transportowania niebezpiecznych substancji i kierowanej przez 37-letniego mieszkańca Poznania Bartosza B.

Jak wykazało postępowanie, odpady były składowane w kilku wielkopolskich miejscowościach, w tym w Łosińcu w gminie Skoki i w Parkowie w gminie Rogoźno, a także w samym Poznaniu. Zdaniem prokuratury mogło to zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka oraz powodować obniżenie jakości środowiska w znacznych rozmiarach.

W kilku miejscach gromadzenia odpadów doszło nawet do zanieczyszczenia niebezpiecznymi substancjami powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych. Zebrane w sprawie dowody, a w szczególności opinie biegłych ujawniły, że ilość oraz rodzaj składowanych materiałów (palnych i skrajnie łatwopalnych) stwarzało bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących.

Materiał dowodowy zebrany w sprawie doprowadził do ustalenia, że tym nielegalnym składowaniem odpadów zajmowała grupa przestępcza funkcjonująca w ramach legalnie działających spółek z o.o. mających swe siedziby w Budzyniu oraz Swarzędzu. Ten proceder trwał w latach 2013-2015.

Wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, tj. nieodpowiedniego postępowania z odpadami mogącego powodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach oraz przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, tj. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach.

Bartosz B. oskarżony został dodatkowo o kierowanie grupą przestępczą mającą na celu składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów, a jej członkowie o udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu
Zdjęcie ilustracyjne

Czytaj także

POZNANIACY chcą PRZEBADAĆ WSZYSTKICH POLAKÓW na SARS-COV-2. Ich test daje wynik po 5 minutach

Remigiusz Priebe

W tych STACJACH DIAGNOSTYCZNYCH w sobotę SPRAWDZISZ ZA DARMO ŚWIATŁA w samochodzie

Remigiusz Priebe

SANEPID INFORMUJE: Mamy 103 aktywnie ZAKAŻONYCH. 11 osób nadal w SZPITALU, 1519 na KWARANTANNIE. 7 osób WYZDROWIAŁO

Krzysztof Czapul