Okno na Wągrowiec
Kronika Wiadomości Wydarzenia

ZDARZYŁO SIĘ: 135 lat temu urodził się Stanisław Kuliński

zyczenia wielkanoc powiat

15 października 1885 roku urodził się w Unisławiu STANISŁAW KULIŃSKI, doktor medycyny i chirurgii, podpułkownik Wojska Polskiego, patron Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu.

Jak zawsze ważne daty z dziejów Wągrowca przypominają pracownicy Muzeum Regionalnego.

W naszym mieście doktor osiadł w 1913 roku, otwierając tutaj prywatną praktykę lekarską. W 1914 roku, gdy wybuchła I wojna światowa, został wcielony do armii pruskiej. Pod koniec wojny został skierowany do Warszawy, gdzie wraz z innymi żołnierzami-Polakami brał udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich.

W listopadzie 1918 r. powrócił do Wągrowca i założył Towarzystwo Byłych Żołnierzy, którego celem było przygotowanie miasta i powiatu do powstania. 30 grudnia 1918 r. przewodniczył naradzie w Starej Strzelnicy, gdzie przedstawił i wcielił w życie plan oswobodzenia miasta. Z jego inicjatywy wągrowieccy powstańcy uderzyli na niemiecki oddział stacjonujący przy gimnazjum (I LO). Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji żołnierzy rozbrojono, a oddział powstańczy zyskał bezcenną zdobycz – zarekwirowane wyposażenie wojskowe. W kolejnych miesiącach Powstania Wielkopolskiego S. Kuliński był naczelnym lekarzem w Wojskowej Komendzie Powiatu i zajmował się organizacją służby sanitarno-medycznej (przy aktywnym udziale jego małżonki – Marii Kulińskiej).

Po zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego pozostał w służbie, obejmując stanowisko szefa sanitarnego Wielkopolskiej Grupy Operacyjnej. Uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W 1922 roku przeniesiony do rezerwy. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Od 1  stycznia 1922 do 15 maja 1928 roku był dyrektorem Szpitala Powiatowego w Wągrowcu. Ponadto był przewodniczącym Rady Miejskiej i aktywnym działaczem społecznym. W latach trzydziestych z pobudek politycznych był prześladowany przez działaczy sanacji. W 1938 odznaczony Krzyżem Niepodległości, którego nie odebrał, gdyż zmarł 15 lipca 1938 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu nowofarnym przy ulicy Gnieźnieńskiej w Wągrowcu.

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Czytaj także

Ślubowanie nowo mianowanych nauczycielek [FOTO]

Redakcja

Sanepid zaprasza na obchody Światowego Dnia Zdrowia

Redakcja

Nasi uczniowie wyjadą do Grecji, aby się uczyć i rozwijać [FOTO]

Redakcja