serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Gorący temat Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ZBIERAJĄ PODPISY PRZECIW SPALARNI! Mamy treść petycji do władz Wągrowca

artdent baner

Od kilku dni trwa zbieranie podpisów przeciw tej budowie. Mieszkańcy mobilizują się, aby tylko zablokować tę inwestycję.

Zaczęło się od czwartkowego spotkania mieszkańców z przedstawicielem inwestora, czyli spółki „Veolia”. Tam tłumnie zgromadzeni wągrowczanie jasno dali wyraz temu, że nie chcą spalarni w centrum miasta. Mieszkańcom nie podoba się budowa takiej instalacji w granicach miasta, w pobliżu żłobka, osiedli domków jednorodzinnych, miejsc spacerowych, lasów i jeziora. Oburzyło ich także to, że nikt nie pytał ich o zdanie na ten temat, nie przeprowadził prawdziwych konsultacji. Wągrowczanie obawiali się także wpływu spalarni śmieci na ich zdrowie.

Blisko 3-godzinne, w chwilami bardzo emocjonujące spotkanie, skończyło się właściwie niczym. Mieszkańcy wyraźnie mówią „NIE DLA SPALARNI”, a przedstawiciele „Veolii” liczą, że to było dopiero pierwsze spotkanie i chcą wciąż rozmawiać na temat tej budowy.

W czwartek sala „PIetraka” pękała w szwach. Mieszkańcy Wągrowca spalarni mówią „NIE!”.

Już w czwartek po sali „Pietraka”, gdzie odbyło się spotkanie, krążył  petycja ze sprzeciwem w tej sprawie, przygotowana przez stowarzyszenie „Wągrowiecka Prawica”. Skierowana ona jest do Jarosław Berendta, burmistrza Wągrowca, przewodniczącego rady miejskiej oraz radnych (jej treść poniżej).     

Jak udało nam się ustalić, zbiórka podpisów trwa w najlepsze. W piątek, sobotę i niedzielę podpisy zbierano szczególnie w rejonie, gdzie budowa spalarni jest planowana, czyli w rejonie ulic: Bukowa, Kwiatowa, Kcyńska. Sami mieszkańcy chcą również zbierać podpisy na ulicach, w innych rejonach Wągrowca z banerem „NIE DLA SPALARNI!”.

Zbiórka podpisów planowana jest do 25 lipca.

TREŚĆ PETYCJI:

My, niżej podpisani mieszkańcy Miasta Wągrowca, wyrażamy sprzeciw wobec budowy elektrociepłowni wykorzystującej paliwa alternatywne (RDF), tzw. spalarni śmieci w centrum miasta i zobowiązujemy Pana Burmistrza do wszelkich działań mających nie dopuścić do tej inwestycji.

Naszym zdaniem spalarnie odpadów powinny być budowane z dala od osiedli mieszkaniowych.

Jesteśmy oburzeni, że o fakcie tym dowiadujemy się w tak zaawansowanym momencie, tym bardziej iż planowana lokalizacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli bloków wielorodzinnych, domków jednorodzinnych, żłobka, placu zabaw, przyszłego przedszkola i boiska wielofunkcyjnego. Oprócz tego w bliskiej okolicy jest jezioro, rzeka, las, pola uprawne oraz działki rekreacyjno-wypoczynkowe.

W powyższej sprawie nie były przeprowadzone wymagane konsultacje i spotkania z mieszkańcami naszego miasta w kwestiach planowanej inwestycji oraz wyboru lokalizacji.

Jako gospodarz miasta jest Pan odpowiedzialny za jakość życia jego mieszkańców, jest więc uzasadnionym Pański głos, który mamy nadzieję będzie głosem mieszkańców, w tak zasadniczej sprawie.

Oczekujemy rzetelnej i prawdziwej informacji, skierowanej do mieszkańców naszego miasta, o planach budowy ww. zakładu oraz jego oddziaływaniu na środowisko naturalne i zdrowie ludzi. 

W związku z powyższym żądamy stanowczych działań, aby we wskazanej wyżej lokalizacji spalarnia śmieci nie powstała i jednocześnie żądamy bieżących informacji w powyższej kwestii.

Z poważaniem
Mieszkańcy Wągrowca

Czytaj także

W OBIEKTYWIE: 108 lat temu młodzież z Durowa i Wągrowca podczas przerwy [FOTO]

Redakcja

Już jutro piknik integracyjny „Las dla Wszystkich”

Redakcja

Przyjdź i oznakuj bezpłatnie swój rower

Redakcja