Okno na Wągrowiec
Gorący temat Samorząd i polityka Wiadomości

WYKUP UDZIAŁÓW: Burmistrz chce od Veolii więcej czasu do namysłu

kondolencje Wyrwa UM
kondolencje Wyrwa

Jarosław Berendt zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by znaleźć najlepsze dla naszej społeczności rozwiązanie. Szukając go, chce przedłużenia terminu negocjacji do czasu zakończenia sezonu grzewczego 2022/2023, czyli do 30 kwietnia przyszłego roku.

Przypomnijmy, że poznańska Veolia Energia Poznań S.A złożyła władzom miasta propozycję pierwokupu udziałów w ciepłowni w Wągrowcu. Veolia wyceniła je na 5,7 mln zł, twierdząc że proponowana cena opiera się na niezależnej wycenie renomowanej spółki audytorskiej.

Władze Wągrowca postanowiła jednak dokonać własnej analizy. Ta wycena znacznie różni się od tej Veolii. Według niej wartość rynkowa tych 50 procent udziałów w spółce Veolia to nieco ponad 2,5 mln zł, dokładnie 2.552.925 zł.

Stanowisko burmistrza miasta w sprawie wykupu udziałów w spółce Veolia Wągrowiec sp. z o.o.

Szanowni Wągrowczanie,

nasze miasto zostało postawione przed niezwykle trudnym wyborem. Spółka Veolia, która odpowiada za dostarczanie energii cieplnej dla około 40% miasta, zwróciła się do mnie – jako burmistrza miasta, które jest współudziałowcem spółki Veolia Wągrowiec – z ofertą wykupu jej udziałów, ponieważ chce definitywnie wycofać się z naszego miasta. Decyzję w tej sprawie mieliśmy podjąć w bardzo krótkim terminie – do 15 września br.

Tę zaskakującą propozycję – spółka wyceniła swoje udziały na aż 5,750 mln złotych – otrzymaliśmy w momencie największego kryzysu energetycznego od kilkudziesięciu lat, szalejących cen energii elektrycznej i gazu, niepewnością w Europie związaną z brakiem paliw kopalnych. Postawiony przed takim ultimatum podjąłem – za zgodą radnych Rady Miejskiej – działania, które umożliwiły przygotowanie niezależnej wyceny. W jej wyniku proponowane nam przez spółkę Veolia udziały rzeczoznawca oszacował na zaledwie 2,552 mln złotych. Dodatkowo obecnie przedsiębiorstwo generuje straty – już rok 2021 spółka Veolia Wągrowiec zakończyła stratą w wysokości 55 tys. złotych, a bieżący rok obrotowy może zakończyć wynikiem wielokrotnie gorszym.

Podejmowanie decyzji o zakupie udziałów w spółce w takich warunkach wiązałoby się z ogromnym ryzykiem dla przyszłej sytuacji budżetowej miasta i dla bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców korzystających z usług Veolii. 

Dlatego dzisiaj wystąpiłem do spółki Veolia Energia Poznań z propozycją przedłużenia terminu negocjacji do czasu zakończenia sezonu grzewczego 2022/2023, czyli do 30 kwietnia 2023 roku. Przejmowanie udziałów w spółce i odpowiedzialności za dostarczanie ciepła mieszkańcom miasta w środku sezonu grzewczego (czyli od początku przyszłego roku) byłoby obarczone ogromnym ryzykiem. Miasto nie jest technicznie przygotowane do przejęcia odpowiedzialności nad spółką i nie dysponuje odpowiednim doświadczeniem, by z marszu zapewnić sprawne jej funkcjonowanie. 

Przedłużony czas na negocjacje to także szansa na stabilizację cen na rynkach energetycznych. Do końca kwietnia 2023 roku powinniśmy już także posiadać wiedzę, czy będziemy mogli w przyszłości liczyć na zaopatrywanie choćby części miasta w energię ze źródeł odnawialnych, będziemy już bowiem najprawdopodobniej po naszym próbnym odwiercie geotermalnym.

Szanowni Wągrowczanie,

pragnę Państwa zapewnić, że ze swojej strony dołożę wszelkich starań, by znaleźć najlepsze dla naszej społeczności rozwiązanie. Jest to bardzo trudne zadanie, dlatego wierzę, że w jego realizacji wspomogą mnie zgodnie radni Rady Miejskiej w Wągrowcu. Wybory, które wspólnie będziemy musieli podjąć, zadecydują o kierunkach rozwoju Wągrowca, ale także  bezpieczeństwie mieszkańców miasta.

Jarosław Berendt Burmistrz Miasta Wągrowca

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

Agata Bucka została kierownikiem wydziału ochrony środowiska w urzędzie miejskim w Wągrowcu

Redakcja

W szkole muzycznej zagrają… romantycznie

Redakcja

Co z tym węglem w Wągrowcu? Nadal nie ma umowy z firmą, która by go sprzedawała po preferencyjnej cenie

Redakcja